Класифицирани документи пронајдени и во домот на Мајк Пенс во Индијана

Поранешниот претседател самоуверено тврдеше дека кај него нема класифицирани документи, па сега ова е засрамувачки развој на настаните


 

Блиските соработници на Мајк Пенс откриле околу десетина доверливи документи складирани во кутии во неговиот дом во Индијана минатата недела и ги предале материјалите на американското Министерство за правда, според главниот советник на поранешниот потпретседател.

Документите ненамерно биле однесени во домот на Пенс на крајот од администрацијата на Доналд Трамп, а Пенс не бил свесен за нивното присуство, вели во писмо неговиот претставник во Националниот архив и поранешен советник Грег Џејкоб.

Присуството на чувствителни документи во домот на Пенс, неколку недели по слични откритија во имотот на Џо Бајден и откако ФБИ заплени стотици доверливи документи од Доналд Трамп, исто така покренува повеќе прашања за управувањето со чувствителните владини досиеја.

Назначени се специјални советници кои ќе ги истражат Бајден и Трамп поради задржувањето на таквите документи.

Џејкоб во писмото од 18 јануари и првпат објавено од Си-Ен-Ен, рече дека Пенс ангажирал надворешен адвокат да го претресе неговиот дом по откривањето на доверливи документи во резиденцијата на Бајден и приватна канцеларија во Вашингтон.

Во писмото се додава дека адвокатот не може да прецизира ништо повеќе за документите – вклучувајќи ја содржината, датумите и нивото на класификација, кои остануваат нејасни – бидејќи престанал да бара веднаш штом ги видел доверливите ознаки.

Откривањето на класифицирани обележани документи е засрамувачки развој за Пенс, откако тој самоуверено изјави за Еј-Би-Си минатата година дека тој не отстранил материјали од Белата куќа надвор од правилата. „Јас не“, рече Пенс во ноември минатата година.

Трамп – поранешен шеф на Пенс – е под федерална истрага повеќе од една година околу тоа дали тој намерно ги задржал документите за национална безбедност во неговото одморалиште Мар-А-Лаго по завршувањето на неговото претседателство и дали ги спречил напорите на Министерството за правда за да го обезбеди нивното враќање почнувајќи од мај минатата година.

Во споредба со Бајден и сега Пенс, кој брзо реагираше за да ги врати документите на владата, отпорот на Трамп да предава материјали во неговиот имот на Флорида, доведе до тоа Министерството за правда да го претвори неговиот случај во кривична истрага.

Одделот обично ги следи случаите на погрешно класифицирани документи кривично кога тие вклучуваат отежнувачки фактори: намерно злоупотреба на класифицирани информации, огромни количини на материјали за да предложат недолично однесување, нелојалност кон Соединетите Држави и опструкција.