Ќерките на принцот Ендру, Беатрис и Јуџин, можеби ќе имаат кралска иднина


Англија- Колку беше необично, во средата, да се види никој друг освен принцезата Беатрис, постарата ќерка на принцот Ендру и Сара Фергусон, како се дружи на Ројал Аскот, седната во еден од трите вагони резервирани за кралското семејство, до нејзиниот сопруг, инвеститорот Едоардо Мапели Моци, и облечена во бел фустан и шапка.

Токму ваквите сцени предизвикуваат жестоки шпекулации во и околу судот дека долгогодишните гласини дека Беатрис и нејзината помлада сестра, принцезата Јуџин, кои моментално се класифицирани како приватни граѓани, би можеле да бидат во ред за промоција и да станат неофицијални со скратено работно време, кралски членови.

За разлика од нивната мајка, Сара Фергусон, која отворено го бранеше принцот Ендру, принцезите од Јорк јавно не застанаа во одбрана на својот татко.

Ендру веројатно нема да биде изненаден или вознемирен од ова.

На крајот на краиштата, девојките ја претставуваат можеби најдобрата и последна шанса за враќање на Јоркецот во кралскиот живот – и онаа што може да зависи од слабеење, колку што е можно, врската во умот на јавноста меѓу нив и нивниот татко, кој беше обвинет за сексуално напаствување на Вирџинија Џуфре, тинејџерка жртва на сексуална трговија со луѓе на милионерот Џефри Епштајн.

Ендру ги негираше обвиненијата, но плати 12 милиони долари за да го реши граѓанскиот случај што Џуфре го покрена против него. Оттогаш тој беше исфрлен од редовите на кралското семејство, исклучен од кралските настани и, неодамна, беше забранет од поворката на Денот на жартиерата, клучна кралска церемонија, очигледно по налог на принцот Чарлс и принцот Вилијам.

Најдрагоцената желба на Ендру можеби е неговото враќање во јавниот живот, но многу кралски набљудувачи веруваат дека поверојатно ќе се случи едната или двете од неговите ќерки  повторно да бидат издигнати во улогата на „ кралско семејство“. Навистина, токму овој предлог беше објавен од британскиот  Дејли Телеграф оваа недела.

Двете се многу омилени во семејството, при што Јуџин –  и Хари се толку блиски што Хари и дозволи на неа и нејзиниот сопруг Џек Бруксбанк, поранешниот шанкер кој работеше за марката текила Casamigos на Џорџ Клуни, да живеат во нивниот дом во Виндзор, во поголемиот дел од последните две години.

Тие, исто така, беа забележани на вечера со Меган и Хари во Калифорнија на почетокот на оваа година, а Хари и неговиот братучед присуствуваа на Супер Боул.

Двојката се исели од Фрогмор Котиџ во последните недели. Тие сега се преселиле во Португалија, каде Јуџин ја продолжува својата технолошка работа и нејзините добротворни проекти – особено нејзината работа со коалицијата против ропството – а Џек работи со пријател на Клуни, развивајќи луксузно португалско одморалиште.

Беатрис е директорка во трендовската британска галерија Hauser & Wirth. Таа го поминува времето во Лондон , а понекогаш е забележана околу модерното Вилтширско село Брутон, каде што галеријата има истурена станица.

Малку е веројатно дека Чарлс ќе го промени своето мислење, не само поради стравот да не изгледа слаб или имплицитно да ја признае грешката, така што целосната реставрација на Јорк генерално се смета за неверојатно додека тој седи на тронот. Но, во мрачната и далечна иднина кога Вилијам, кој лично ги сака двајцата, иако е 7 години постар од Беатрис (33) и 8 години од Евгениј (32), ќе стане крал, кој знае што може да биде можно?