Ќерката на Руди Џулијани, кој е адвокат на Трамп, го поддржа Бајден

Руди Џулијани со неговата ќерка Керолајн и синот Ендрју

„Сфатив дека никој од нас не може да си дозволи да молчи токму сега“, напиша ќерката на поранешниот градоначалник на Џујорк во „Венити фер“

 

Ќерката на Руди Џулијани го поддржа Џо Бајден за претседател во есеј за „Венити фер“, пишувајќи дека на овие историски избори „никој од нас не може да си дозволи да молчи“.

„Татко ми е Руди Џулијани“, рече Керолајн Роуз Џулијани во списанието. „Ние сме на повеќе начини поделени, политички и поинаку. Поминав цел живот фалсификувајќи идентитет во уметноста, одделен од моето презиме, така што јавно изјавувајќи се како ‘Џулијани’ се чувствувам контраинуитивно, но сфатив дека никој од нас не може да си дозволи да молчи во моментов“.

Керолајн, режисер, актер и писател која живее во Лос Анџелес, ја поддржа Хилари Клинтон во 2016 година и гласаше за Барак Обама во 2012 година. Таа пишува дека уште од детството водела дебати со нејзиниот татко за правата на ЛГБТ, полицијата и други прашања.

„Се чувствувам важно да го кажам мојот ум и мило ми е што барем успеавме воопшто да комуницираме. Но, бездната беше болна и таа експоненцијално се зголеми во ерата на Трамп на партиско племенство со удирање во градите. Замислувам дека многу Американци можат да се поврзат со беспомошното чувство што го создаде овој циклус на конфронтација во мене, но ние не сме беспомошни. Можеби не можам да го сменам умот на татко ми, но заедно можеме да гласаме оваа токсична администрација да биде исфрлена од канцеларијата“.

Руди Џулијани, поранешниот градоначалник на Њујорк, е личен адвокат на Доналд Трамп и е еден од најгласните поддржувачи на претседателот, без разлика дали за време на руската истрага, импичмент на претседателот или коронавирусната криза.

На помалку од еден месец до изборите на 3 ноември, Џулијани е повторно во центарот на вниманието со тврдењата дека пронашол инкриминирачки докази во компјутер на Хантер, синот на Џо Бајден. Твитер и Фејсбук го ограничуваат ширењето на написот на „Њујорк пост“ во кој се известува за неверојатни и неиздржани тврдења.

„Да бидам ќерка на поларизирачки градоначалник, кој стана личен булдог на претседателот, ме научи на што било, а тоа е дека корупцијата започнува со ‘да-мажи’ и жени, блиските кои создаваат ехо-комора на лаги и потчинетост за да ја одржат својата близина до моќта“, пишува неговата ќерка.

„Ние мора да застанеме и да се бориме“, тврди таа. „Единствениот начин да се стави крај на овој кошмар е да се гласа. Има надеж на повидок, но ние ќе ја дојдеме до неа само ако ги избереме Џо Бајден и Камала Харис“. (Гардијан)