Ќерката на принцот Алберт од Монако „благодарна што е жива“ по дијагнозата на коронавирус

Монако– Ќерката на принцот Алберт од Монако е на лекување откако ѝ беше дијагностициран коронавирус – исто како што доживеа нејзиниот татко пред неколку месеци.

Јасмин Грималди, 28-годишната ќерка на Алберт од својата кратка врска со Американката Тамара Ротоло, на Инстаграм сподели дека е „толку благодарна што почнува конечно да се чувствува своја“ , три недели откако за прв пат почувствува симптоми на Ковид-19. Таа откри дека е позитивна на коронавирусот во видео на Инстаграм.

„Благодарна сум што сум жива и здрав во овој момент“, рече таа. „Се земаме толку здраво за готово, вклучувајќи го и нашето здравје, нашите тела нашите скапоцени чудесни храмови!“

Јасмин, родена во Калифорнија, сподели дека таа се уште ги чувствува симптомите на вирусот, но се обидува да остане трпелива додека ја поврати силата.

„Сакам да бидам потсетник за секој од вас дека овој вирус може да влијае на вас, член на семејство или некој што го сакате“, напиша Јасмин. “Ве молам, немој да бидете безгрижни, дури и ако ви се чини дека немате симптоми или мислите дека имате имунитет. Мислете на другите над себе дека се беспомошни”.

Јасмин, внука на Грејс Кели, имала симптоми слични на грип,  мигрена и развила треска која траела три до четири дена. Таа, исто така, ги повика луѓето да продолжат да носат маска и да преземат други безбедносни мерки на претпазливост.

Принцот Алберт, кој јавно го потврди татковството на Јасмин во 2006 година, стана првиот шеф на држава што се тестираше позитивно на Ковид-19 во март.

62-годишниот монарх во тоа време јавно сподели дека „се чувствува добро,дека симптомите се слични на грип, но се чувствува како прилично благ случај“.

Откако се изолира од сопругата, принцезата Шарлин и нивните 5-годишни близнаци принцот Жак и принцезата Габриела, тие повторно се обединија во април, откако тој целосно закрепна.