Ќе стане ли „Интуитив машинс“ првата приватна компанија која слетала на Месечината?


Компанијата SpaceX го лансираше лунарниот лендер на приватната компанија Intuitive Machines од Хјустон со помош на својата ракета Falcon 9.

Лансирањето беше успешно извршено од Кејп Канаверал во Флорида, а на врвот на ракетата Фалкон 9 беше лендерот Nova-C Odysseus.

По лансирањето, првата етапа од ракетата се вратила на Земјата, а со тоа и официјално заврши 18-тото лансирање и слетување на истиот бустер.

Лендерот Nova-C Odysseus треба да слета на Месечината на 22 февруари на локација наречена Малаперт А, која се наоѓа во кратер во близина на лунарниот јужен пол.

Овој лендер ќе биде во функција приближно две недели, односно еден лунарен ден и во тој период ќе изврши неколку научни мисии.

Лендерот е тежок 675 килограми и носи товар кој се состои од 12 компоненти, меѓу кои е и инструментот на американската вселенска агенција НАСА наречен Scalpss (Stereo Cameras for Lunar Plume-Surface Studies), систем со четири камери за снимање на слетувањето на Одисес. лендер на површината на Месечината.површината.

Лендерот носи и повеќе од 100 мали скулптури создадени од уметникот Џеф Кунс.

Инструментите ќе откријат повеќе за површината на Месечината, условите во вселената, радио астрономијата, технологијата за прецизно слетување, како и комуникациите и навигацијата за идна автономна навигација на површината на Месечината, соопшти НАСА.

Оваа мисија ќе обезбеди увид во површината на Месечината и ќе го отвори патот за системот за човечко слетување на SpaceX, кој НАСА планира да го искористи во мисијата Артемида за враќање на луѓето на површината на Месечината.

Доколку мисијата на Intuitive Machines биде успешна, оваа компанија ќе стане првата приватна компанија која слета на Месечината. Тоа ќе биде и првото американско слетување на Месечината по мисијата Аполо 17 на НАСА во 1972 година.

Претходните приватни слетувања на Месечината не беа успешни. Минатиот месец на американското вселенско летало „Перегрин“, кое е во сопственост на американската компанија „Астроботик“, доживеа истекување на гориво што го спречи да слета.

Во 2019 година, лендерот на израелската компанија Спејсел се урна при спуштање, а во април минатата година, јапонскиот лендер Хакуто-Р М1 беше уништен при обид за слетување на Месечината.