Кина и Русија, без САД, на средба за нуклеарниот договор за Иран

epa07745544 EU director Helga Schmid (L) and Iranian Deputy-Foreign Ministers Abbas Araghchi (R) attend an extraordinary JCPOA Joint Commission meeting at the Palais Coburg, in Vienna, Austria, 28 July 2019. The JCPOA Joint Commission meeting at a Political Directors' level is chaired on behalf of European Union High Representative Federica Mogherini by European External Action Service (EEAS) Secretary General Helga Maria Schmid and is attended by E3/EU+2 (Germany, France, the United Kingdom, China, Russia) and Iran. EPA-EFE/FLORIAN WIESER

Претставници на европските земји, Кина и Русија, кои се уште се посветени на нуклеарниот договор за Иран денеска се сретнаа со иранските претставници во Виена во обид да најдат решение за опстанокот на договорот.

Американските медиуми наведуваат дека се разговарало за актуелните проблеми во рамки на договорот, откако официјален Техеран го надмина дозволеното количество збогатен ураниум што сам го произведува.

Иран неодамна ја мина границата за збогатување ураниум, нагласувајќи дека ќе престане да произведува недозволено количество доколку Германија, Франција, Британија, Кина, Русија и останатите членки на ЕУ на официјален Техеран му дадат економски поттик да се избори против американските санкции.

-Средбата во Виена овозможи разговори за ситуацијата по повод имплементацијата на спогодбата со акцент на неговите економски и нуклеарни компоненти. Јасно е дека американските санкции го поткопуваат овој договор, меѓутоа, сите учесници се цврсто посветени, изјави рускиот претставник во меѓународните организации во Виена, Михаил Уљанов, пренесе Тасс.

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата година донесе еднострана одлука САД да ја напуштат спогодбата од 2015 година, з ада може да постигнел подобра.