Ким Кардашијан на гости кај Трамп

САД– Старлетата Ким Кардашијан Вест сериозно го сфатила правничкиот повик па во Белата куќа зборуваше за социјално чувствително прашање.

Најславната од сестрите Кардашијан се појави на настан во Белата куќа, каде што одржа говор за важноста на интеграцијата на затворениците во општеството. Таа ја истакна важноста на вработување на поранешните затвореници и обезбедување на социјална сигурност за нив.

Ким одамна се залага за реформа на казнениот систем, а целиот настан беше пренесуван во живо на Твитер и на Инстаграм.

Поради своите активности, Ким се најде рамо до рамо со претседателот на САД Доналд Трамп, а во друштво на поголемиот дел од американската политичка елита ги изложи своите ставови за тоа како треба да се работи на системот на кривичната правда во САД.

 

Ким како почесна гостинка седеше меѓу Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, и таа во својот говор не се стегаше да истакне колку е горда што е во Белата куќа и зборува за работи кои се важни за неа. Дури и Доналд Трамп во својот говор на отворањето на настанот потенцираше дека токму Ким седи во првите редови.