Килијан Марфи и Ен Хатавеј – оскаровци се модни икони на Версаче


Се чини дека Донатела Версаче има наклонетост кон добитниците на Оскар, бидејќи актерите Килијан Марфи и Ен Хатавеј се избрани како моќна двојка што ќе ја предводи новата кампања за колекција на Икони на Версаче – која денес официјално започна на глобално ниво.

Неодамнешниот оскаровец за најдобар актер Марфи веќе беше најавен како ново заштитно лице на италијанската модна куќа минатиот месец. Сега, машката колекција е лансирана, нудејќи „комплетна гардероба од секојдневни производи, вклучувајќи врвно кроење, тексас, трикотажа, чевли, чанти и додатоци со веднаш препознатливи логоа на куќата“, според веб-страницата Версаче.

Соработката, наводно првото бренд партнерство на Марфи, доаѓа откако ѕвездата од Опенхајмер носеше смокинг на Atelier Versace (со златен брош Sauvereign на кој сме големи обожаватели) на 96-тото доделување на наградите Оскар минатиот месец.

Основачот на луксузниот бренд и моден дизајнер Донатела Версаче направи серија објави на својот Инстаграм, прославувајќи го лансирањето на новата колекција.

Насловот за објавата со снимањето на Марфи гласеше: „Кога го видов Силијан на сетот на снимањето,знаев дека е мажот Версаче:  Силен, директен и иконичен! Килијан е еден од најдобрите актери на денешницата и многу му се восхитувам и го почитувам. Се надевам дека сите ја сакате кампањата исто како што ние сакавме да ја снимаме“.

Прославувајќи го враќањето на Хатавеј во етикетата, Донатела Версаче напиша: „Каков талент си. Многу сум горд што ја гледам еволуцијата на иконите на Версаче. Колекцијата оживува кога ќе видам дека ја носиш – и твојата магија се појавува на секоја слика. Ти си… многу Версаче“.

Актерката е сликана во новата јакна на брендот Boucle Tweed Cardigan и соодветно мини здолниште, заедно со чантата Medusa ’95 и Медуза ’95 корсет кожен миди фустан.