Кевин Костнер со солзи во Кан – новиот вестерн доби овации


„Хоризонт: Американска сага“, ризичниот вестерн  на Кевин Костнер, имаше премиера во Кан во неделата, заработувајќи седумминутни овации.

Костнер беше видно емотивен бидејќи филмот доби огромен аплауз и скандирања „Кевин! Кевин! Кевин!“ За време на својот говор, Костнер се заблагодари на публиката и вети „уште три“ делови од франшизата „Хоризонт“, која веќе треба да добие продолжение во август.

„Жал ми е што моравте да ракоплескавте толку долго за да разберам дека треба да зборувам“, рече Костнер низ смеа. „Толку добри луѓе. Толку добар момент, не само за мене, туку и за актерите кои дојдоа со мене, за луѓето кои веруваа во мене кои продолжија да работат. Нема место како овде. Никогаш нема да го заборавам ова – ниту моите деца ќе го заборават“.

Филмот натопен со крв, дводелен поглед на експанзијата на американскиот Запад, е раскажан од перспективата на сточарите, фармерите и војниците кои градат иднина за себе во регионот, како и домородците кои прво живееле таму.

Тоа е длабоко личен проект за Костнер, кој вложи голем дел од своето богатство во снимањето на филмот од 100 милиони долари, вклучително и под хипотека на неговиот ранч. Тој го режира и глуми во филмот, кој исто така е продуцент и ко-сценарист.

Иако Костнер доби возбудлива реакција по објавувањето на филмот, тричасовното траење на „Horizon“ и приказната за американската граница можеби се покажаа премногу за некои. Во текот на филмот имаше многу излегувања – многу присутни се вратија, но некои не. Во филмот, Костнер се пробива низ Дивиот Запад од 19 век. Попатно, тој има сексуална лудост со девојка во неволја, која е 33 години помлада од него, и пука и убива многу злобен колега доселеник – што заработи најголем аплауз за време на филмот. За разлика од типичниот филм што некој би го видел во Кан, „Хоризонт“ се затвора со привлечен преглед на следниот дел.

Вестерн жанрот беше љубезен кон Костнер низ годините. Тој имаше хит на бокс офисот со „Отворен опсег“ и голем успех со „Dances With Wolves“, и двата ги режираше. Костнер доби и Оскар за продукција и режија на „Танц со волците“. Голем дел од публицитетот пред објавувањето на „Хоризонт“ се фокусираше на неуредната пауза на Костнер од „Јелоустоун“, хит-шоуто што тој го води и нагло си замина и покрај успехот во рејтингот. Продуцентите на серијата тврдеа дека Костнер бил помалку достапен кога комплицираната продукција на „Хоризонт“ го монополизирала неговото време.

Костнер во неделата во Кан го прикажа првиот дел од „Хоризонт“. Се отвора на 28 јуни во САД, а второто поглавје ќе дебитира во кината на 16 август. Стратегијата за издавање носи свои ризици – ако првиот дел е гаден, дали луѓето ќе се појават за неговото следење?

Во ансамблот на „Хоризонт“ се Сиена Милер, Сем Вортингтон, Џовани Рибиси, Џена Мелоун, Аби Ли, Мајкл Рукер, Дени Хјустон, Лук Вилсон, Изабел Фурман, Татанка Менс, Овен Кроу Шу, Џејми Кембел Бауер и Томас Хејден црква.