Кендал Џенер го носи најголемиот тренд ова лето, им беше омилен и на модните икони


Додека уживаше во патувањето во Мајорка, Шпанија, со нејзината помлада сестра Кајли, манекенката Кендал Џенер ја покажа вистинската разновидност на марамата за коса.

Во првата од серијата од три црно-бели снимки објавени на нејзините 293 милиони следбеници на Инстаграм, манекенката носеше ретро свилена марама врзана околу вратот и грациозно над косата додека лежи на јахта.

Лиз Тејлор

Таа го спои со триаголник бикини и големи нијанси во традиционален стар холивудски стил – дефинитивен изглед што треба да го пробате ова лето. Кендал ја ископира елеганцијата на личности од високото општество од 50-тите, 60-тите и 70-тите години, како Џеки Кенеди и Грејс Кели, и двете го обожаваа овој стил на au courant.

Џеки Кенеди

Изгледот го сакаа и сирените на екранот Софија Лорен, Брижит Бардо, Елизабет Тејлор и Одри Хепберн, која носеше бела марама од Ибер де Живанши кога се омажи за нејзиниот втор сопруг Андре Доти во 1969 година.

Одри Хепберн

Едноставно преклопување на квадрат на свилена марама на половина, завиткување околу главата и врзување на вратот е најлесниот начин да се имитира оваа естетика од 1950-тите. Сепак, постојат безброј начини за стилизирање на марами – како што Кендал покажа во друга слика направена на копно, истата марама може да се обликува во мало-мал саронг.

Софија Лорен

Како да стилизирате шал за лето:

Начините да експериментирате со овој разновиден додаток вклучува оглавник: преклопете ја шамијата во триаголник, завиткајте ја околу грбот, доведете ги двата краја до вратот и врзете ги во јазол. Акцент на чанта: врзете го шалот на рачката од вашата чанта за да добиете боја и допир на интерес. Може да работи и како ремен, нараквица, чокер, коњско опавче или обвивка со пунџа…или вградена во плетенка.