Кејт се подготвува за кралица: Доказите се кријат во нејзината гардероба

Англија Според Ентони Мекграт, стилист на славните личности и предавач на академијата за малопродажба на мало во Лондон, развојот на стилот на Кејт низ годините нуди јасна слика за тоа како таа се подготвува да владее покрај нејзиниот сопруг, принцот Вилијам, кога на крајот ќе го преземе тронот.

Говорејќи за „Експрес“, Мекграт откри на кој начин стилот на Кејт со текот на годините го илустрира нејзиното патување кон престолот.

Пред-кралскиот стил на Кејт:

„Бидејќи Кејт е во центарот на вниманието, таа отсекогаш била наклонета на конзервативната облека, без разлика дали сакаше да се докаже пред кралското семејство или беше нејзин личен стил, кој знае, но ретко се гледаше во нешто премногу возбудливо .Сепак, откако се омажи за принцот Вилијам и официјално стана членка на кралското семејство, нејзината  гардероба секако стана поскромна …. Таа мораше да ги остави зад себе лелеавите фустани, со мини-должина и дискутабилни вечерни тоалети. ”

Нејзиниот потпис на кралскиот изглед:

„Наместо тоа, таа воведе фустани со здолништа и и капути како фустани , кои оттогаш станаа главни парчиња во нејзината гардероба и кои ги избира за  јавните настапи. Таа воведе и низа фустани од А-линии во разни различни бои, украсни капи за формални настани и чевли со затворен пети “.

Останува верна на себе:

“Мора да и оддадеме почит во врска со тоа што остана доследна на себе си и не претвора во нешто што не е. Полека, но сигурно, таа го го софистицира својот стил со текот на годините и нејзиниот стил е без сомнение, пригоден за идна кралица”.