Кејт Мидлтон се враќа на кралските должности: Во сино ѝ е најпријатно

Aнглија-Војводата и војвотката од Кембриџ постепено се враќаат на кралските ангажмани. Вчера, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон им се придружија претседателот Володимир Зеленски и Првата дама Олена Зеленска од Украина на приемот во Бакингемската палата. Ова го означува првиот кралски ангажман во палатата по карантинот, потврдија од палатата за PA Media.

За кралскиот состанок, војвотката носеше син фустан со средна должина на креаторката Емилија Викстед, со појас со акцент на половината. Таа и принцот Вилијам организираа прием во име на кралицата, потврди портпаролот. Суверенот во моментов не презема лични ангажмани во Бакингемската палата поради пандемијата.

Нијансите на сината боја се постојана тема за кралските ангажмани на војвотката од Кембриџ неодамна. Таа неодамна носеше бледосин џемпер од Масимо Дути со црни панталони со висок струк и преголем кариран капут за да се сретне со студенти на универзитетот Дерби за да разговара за менталното здравје среде пандемијата. Пред една недела, војвотката се облече во светло сина кошула, соодветни тесни фармерки и чизми до глужд кога беше именувана за нов заеднички претседател на здружението на извидници.

Војводата и војвотката од Кембриџ имаат приоритет да зборуваат со членовите на локалната заедница и сопствениците на деловни активности низ Велика Британија за да разговараат за тоа како пандемијата Ковид19 влијаела и го менувала нивниот секојдневен живот. Кралската двојка исто така покрена иницијатива за ментално здравје наречена Our Frontline“ и донираше 2 милиони американски долари преку „Кралската фондација“ за поддршка на здраствените работници кои во моментов се борат против глобалната здравствена криза.