Кејт Мидлтон ќе игра тенис со Роџер Федерер за добротворни цели


 

Англија- Кејт Мидлтон и тениската легенда Роџер Федерер следниот месец ќе излезат на теренот во име на добротворни цели.

Двајцата ќе бидат домаќини на ден на тенис во Лондон во септември за да соберат средства и да ја промовираат свеста за две добротворни организации кои се многу важни за војвотката од Кембриџ: Акција за деца и Фондацијата Асоцијација за тенис на трева, за која Кејт е покровител. На настанот ќе бидат придружувани од непривилегирани деца од источен Лондон, на возраст од 8 до 15 години, на кои ќе им се даде единствена можност да играат заедно со 20-кратниот Грен слем шампион. Целта на настанот е да им покаже на овие млади луѓе дека, без разлика на нивното потекло или животно искуство, спортот има способност да даде бројни физички и психолошки придобивки.

Настанот ќе биде проследен и со хуманитарен Ден на отворени практики на 22 септември пред Лејвер купот, машки тимски тениски турнир меѓу Тим Европа и Тим Свет. На гостите ќе им се даде можност да купат билети за да го гледаат Федерер и другите ѕвезди од светот на тенисот како се подготвуваат за денот на игрите; сите приходи од продажбата на билети ќе бидат наменети за Акција за деца и Фондацијата LTA.

Според соопштението од Кенсингтонската палата, Фондацијата LTA ќе ги вложи парите собрани од овие два дена организирани од кралското семејство и Федерер во иницијативата „Serves“, која го носи тенисот во заедниците каде што многумина инаку не би земале рекет, финансирајќи 50 нови тренери. програми за деца во некои од најсиромашните населби во земјата. И Акција за деца, која им помага на ранливите британски деца, млади и семејства, планира да ги искористи донациите за да обезбеди практична и емоционална поддршка за децата. Парите, исто така, ќе бидат наменети за домаќинство на повеќе екскурзии, забавни активности и денови за одмор за деца во неповолна положба.

Федерер не е првиот тениски шампион кој неодамна се соочил со војвотката на теренот. Нивниот хуманитарен настан доаѓа една година откако Кејт, која беше доживотна тениска ентузијаст, го посети Националниот тениски центар во југозападен Лондон за да ја пречека победничката на Отвореното првенство на САД за жени во 2021 година, Ема Радукану, назад во ОК. Ним им се придружија некои други значајни тениски ѕвезди, вклучувајќи ги Џо Солсбери, Алфи Хјуит и Гордон Рид. По краткиот разговор, групата одигра краток натпревар, а Радукану, толку импресионирана од нејзиниот партнер во кралските двојки, им рече на новинарите: „Нејзиниот форхенд е неверојатен!