Кејт Мидлтон ја отвори сезоната на белото сако


Англија– Кејт Мидлтон одамна е позната како поборник за одржлива мода, честопати повторно носејќи ги дури и нејзините најпрепознатливи парчиња. И се чини дека војвотката го префрлила својот плакар за промена на сезоната бидејќи во вторникот (познат како вториот ден од пролетта), Мидлтон присуствувала на настан во нејзиниот омилен бел блејзер.

Принцезата од Велс беше домаќин на првиот состанок за Business Task Force for Early Childhood и го облече нејзиниот блејзер од Александар Меквин во боја на слонова коска наслоен преку соодветна блуза и во комбинација со црни молив- панталони. Таа додаде  црн појас и координирани салонки од велур за да го комплетира деловниот професионален изглед. Нејзината коса беше пуштена со бујни локни, а таа се одлучи за неутрални тонови кога е во прашање нејзината шминка. Мидлтон претходно го носеше блејзерот на Игрите на Комонвелтот во 2022 година, како и на нејзината и посетата на принцот Вилијам на Јамајка минатата година.

На конвенцијата во седиштето на NatWest во Лондон ги поздрави огромните корпорации меѓу кои NatWest, Unilever, Aviva, Deloitte, IKEA, Co-op, The LEGO Group и Исланд. Како застапник за раниот детски развој, Мидлтон ја создаде работната група за поддршка на децата.

„Раното детство е од витално значење за здравјето на нашата економија и општество, сега и за генерациите што доаѓаат“, се вели во соопштението на палатата Кенсингтон. Оваа нова иницијатива доаѓа веднаш по лансирањето на кампањата на Мидлтон Shaping Us.

За време на настанот, Мидлтон одржа говор, добиен од People, за општествената важност на обликувањето на животот на децата уште од мали нозе. „Порано зборував за потребата раното детство да се направи општествен еквивалент на климатските промени. На начинот на кој деловниот свет ја прифати нето нултата цел за заштита на нашите еколошки екосистеми, вие исто така имате важна улога во обезбедувањето дека нашите Социјалните екосистеми се исто така заштитени. Вашите деловни организации се живи примери за овие социјални екосистеми, така што градењето здрави средини и во и надвор од работното место е од фундаментално значење.

Таа продолжи: „Ова, сепак, не е само поддршка на децата во најраните години од нивниот живот. Тоа е исто така и за градење здрави заедници во кои тие можат да растат. Бидејќи здравиот развој на нашите деца се потпира на здравите возрасни лица. Зошто сите ние имаме удел да играме. И затоа стојам овде пред вас, за да ве замолам, некои од највлијателните британски бизнис лидери, за вашата поддршка за да помогнете во создавањето на општествените промени што се потребни“.