Кејт Мидлтон го најави летото – во корален фустан за кралска забава


Англија- Кејт Мидлтон изгледаше целосно подготвено за лето додека беше домаќин на забава во кралската градина во Бакингемската палата заедно со принцот Едвард, грофот од Есекс и неговата сопруга Софи, грофицата од Весекс во Лондон во средата.

За настанот, војвотката од Кембриџ се одлучи за фустан- капут нарачана во корална нијанса од една од нејзините дизајнерки, Емилија Викстед. Кралскиот стил го комплиментираше  со шапка, салонки во нежна корална боја, писмо разиграна чанта и блескави обетки. 

Софи, од своја страна, избра да облече драг цветен миди фустан,  и неутрални потпетици.

Традиционално, кралицата организира четири забави во градината пред летото – три во Бакингемската палата и една во имотот Холирудхаус во Единбург, Шкотска – за да ги прослави оние кои се истакнале во јавната служба. Поради тековните проблеми со мобилноста, Нејзиното Височество се повлече од ангажманите и наместо тоа, високи членови на кралското семејство ја застапуваат. Принцот Чарлс, војвотката Камила и принцезата Ана беа домаќини на првата забава во градината минатата недела.

Кејт во улога на домаќинка доаѓа речиси две недели пред да започне свеченоста за платинестиот јубилеј на кралицата. Прославите официјално ќе започнат во четврток, 2 јуни, со специјален Trooping the Color на кој ќе се претстават голем број членови на кралското семејство на балконот во Бакингемската палата.