Кејт Мидлтон е добра за кралица, се согласуваат експертите


 

Англија– Кејт Мидлтон, војвотката од Кембриџ, е многу добра во извршувањето на кралските должности, велат експертите.

Аманда Форман, авторка на Queen Victoria’s Buckingham Palace, изјави за People дека Кејт ја има истата природна топлина како и кралицата Елизабета, додека друг инсајдер додава дека таа секогаш се подготвува за кралски излети. „[Кејт е] способна да направи секој човек да се чувствува дека го гледаат во трите секунди што таа разговара со нив“, рече Форман. „[Ова] проектира непосредност и прави да се чувствува интимно, што е неверојатно – има луѓе кои едноставно не можат да го направат тоа. Тоа е тренинг плус вроден талент“.

„Кетрин секогаш си ги прави домашните задачи. Таа е вредна личност“, вели друг извор.

Друга кралска историчарка и авторка, Сара Гриствуд, изјави за People: „Тоа е лична подготвеност да се усогласи со барањата на институцијата“. Тоа звучи како непривлечна, негламурозна доблест, но важна е ако сакате да бидете успешен запчаник во кралското тркало“.

Се чини дека овде се случува малку неискажана споредба со Меган Маркл. Објективно, војвотката од Сасекс не беше подготвена да се усогласи со секое барање на институциите – особено англосаксонските. Кралските експерти имаат тенденција да ги осудуваат Меган и принцот Хари затоа што не ги почитуваат правилата, зборуваат надвор од редот и го прошируваат семејниот јаз. Кејт Мидлтон, од друга страна, во основа никогаш не е цензурирана.