Кејт и Меган во британска висока мода на погребот на кралицата


Англија– Кетрин, принцезата од Велс и Меган, војвотката од Сасекс, беа во црно од глава до петици и со бисери како моден додаток на погребот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија.

Носејќи бисери, тие се придржувале до обичајот на жалост кој првпат бил воведен во ерата на кралицата Викторија. Таа ги носеше со нејзините целосно црни комбинации по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Алберт. Се смета дека бисерите претставуваат чистота, но и солзи, а британското кралско семејство ја продолжи традицијата.

Принцезата од Велс носеше црн капут од Александар Меквин, кој исто така го поседува во бело, а претходно го носеше на минатогодишниот самит на Г7 во Корнвол, Англија. Таа го спои со црна шапка со мрежест превез и го носеше јапонскиот бисер на кралицата, кој се состои од четири прамени споени со дијамантско затворање.

Бисерите биле подарок од јапонската влада, а кралицата ги направила ѓердан. Кралицата го носеше чокерот за прв пат на почетокот на 1980-тите, а подоцна и го позајми на принцезата Дијана во 1982 година за државна посета на Холандија.

Мидлтон го облече чокерот за прв пат во 2017 година на вечерата на 70-годишнината од бракот на кралицата и принцот Филип.

Меган Маркл пристигна облечена во црн фустан од Стела Мекартни, која го дизајнираше фустанот со оглавник што го носеше на нејзината свадба. Таа претходно носеше сличен морнарски фустан, исто така од Макартни.

Маркл носеше и шапка Стивен Џонс со широк обод. Се чини дека нејзините бисерни обетки биле подарок од кралицата за нивната прва заедничка свршувачка откако Маркл се омажи за принцот Хари во 2018 година.

Двојката, чии односи беа ладни во поголемиот дел од две години, првпат беа повторно обединети јавно во замокот Виндзор на 10 септември за да ги поздрават членовите на јавноста надвор со нивните сопрузи, принцовите Вилијам и Хари.