Кејт Бланшет, Том Форд, Виола Дејвис ќе бидат копретседавачи со наградите Green Carpet за време на неделата на Оскарите


САД– На сцената има ново шоу на модни награди со еко-активистката Ливија Фирт зад неа.

Модните награди на Green Carpet ќе дебитираат во Лос Анџелес на 8 март, за време на неделата на Оскарите. Годишното доделување на награди ќе ги слави „позитивните сили во модата и забавата и нивната колективна способност да ја придвижат културата напред“, се вели во соопштението. Гала настан, со кој ќе претседаваат Кејт Бланшет, Куана Чесингхорс, Виола Дејвис, Том Форд и Симу Лиу.

Стефан Бекман ќе служи како креативен директор, а одборот на GCFA ги вклучува Бетан Хардисон, Амбер Валета, Кристофер Беванс и Тоне Гудман.

„Ова не е прослава на индустрија со моќ да го одвлекува вниманието. Наместо тоа, тоа е признавање на индустријата која треба да ја искористи својата моќ за луѓето и планетата“, рече во изјавата Ливија Фирт, основач на Green Carpet Challenge, движечката сила на GCFA. „Модата е индустрија со целосен спектар, која допира милијарди животи ширум светот и се потпира на здрава биосфера. Мора да го искористиме тој дострел и моќ за да донесеме намерна промена“.

Фирт, долгогодишен активист и основач на глобалната консултантска компанија за одржливост Eco Age, првпат го започна предизвикот за зелен тепих во Л.А. во 2010 година. во ткаенина од рециклирано шише Ланвин и ткаенина од рециклирана конзерви од газиран сок од Виола Дејвис во Валентино на БАФТА наградите во 2012 година.Бланшет исто така беше шампион за одржливост на црвениот тепих, избирајќи да облече дизајни во текот на целата Венеција 2020 година Филмски фестивал, на пример.

Наградите на зелениот килим за прв пат се одржаа во Милано во 2017 година, во партнерство со Министерството за економски развој и Камера Мода, комплетно со сопствена статуетка за награди создадена од Chopard. Церемонијата стана мрачна за време на пандемијата. Минатата година, Фирт одржа интимна вечера во соработка со Советот на модни дизајнери на Америка и со проширен интерсекциски фокус на различноста и инклузијата и социјалната правда.

На вечерата присуствуваа Дамиано Дејвид, Викторија Де Анџелис, Итан Торчио и Томас Раџи од „манескин“,  Џон Тејлор и Гела Неш-Тејлор од Дуран Дуран, Каролина Куркова, Хајди Клум и Алесандра Амбросио, меѓу другите.

ГКФА создадени за да ја придвижат колективната модна индустрија напред, користејќи ја филмската и модната индустрија.

„Модата може и треба да биде спас“, рече Фирт во изјавата за настанот во 2023 година. „Решенијата за одржливост се вкрстени решенија и сите ние треба да се здружиме и да градиме силни патеки со централно место на човечката и еколошката правда. GCFA ќе го покаже токму тоа – нивото на посветеност и фокус што сите треба да ги пресликуваме, соединувајќи две моќни, меѓусебно поврзани индустрии за да се засилат за колективна трансформација.