ВМРО-ДПМНЕ: Отфрлените жалби правно неиздржани


„Владата на СДСМ економски и политички ја урива Македонија, а судот со денешната одлука влезе во сценариото на поддршка на катастрофалните политики кои водат во натамошно продлабочување на кризата и конфликтите. Отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е целосно правно неиздржано“, се вели во соопштението на ВМРО ДПМНЕ по …

ВМРО-ДПМНЕ: Отфрлените жалби правно неиздржани Read More »

Извештаите за хеликоптерската несреќа кај Блаце кај новиот јавен обвинител


Извештаите за хеликоптерската несреќа кај Блаце ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител, порача денеска министерката за одбрана, Радмила Шекринска, која положи цвеќе пред спомен-обележјата кај Катлановско Блаце во спомен и почит кон припадниците на Армијата на Република Македонија, кои пред десет години загинаа при пад на армиски хеликоптер на враќање од мисијата „Алтеа“ во …

Извештаите за хеликоптерската несреќа кај Блаце кај новиот јавен обвинител Read More »

Барање до претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците


Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) преку јавно писмо бара најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците.Оттаму ги повикуваат народните пратеници да носат закони во согласност со Уставот и додаваат дека владеењето на правото мора да биде главен епитет во работењето, а не, како што велат, шверцерски со знаменце на Европска …

Барање до претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците Read More »

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор


Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски остануваат во Шутка. Апелацискиот суд ги одби нивните жалби и не прифати укинување на мерката притвор или замена со поблага мерка. Освен овие двјаца апелација ги одби жалбите и на началникот во Шестата управа во МВР, Оливер Поповски, на шефот на …

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор Read More »

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици за отпад во Дрисла


Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици. Првата во Шуто Оризари, која ќе ги опслужува општините Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Сарај, Чучер-Сандево и Шуто Оризари. Втората ќе биде во „Вардариште“, во Гази Баба, и ќе ги опслужува општините Гази Баба, Арачиново, Петровец и Илинден. Општините Аеродром, Кисела Вода, Центар, Чаир, Зелениково, Студеничани и Сопиште ќе го …

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици за отпад во Дрисла Read More »

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка


Средствата од еврообврзницата издадена вчера ќе се користат за покривање на буџетскиот дефицит, за поголеми плати во образованието и здравството, за интензивирање на капиталните инвестиции, а ќе се враќаат и старите долгови, рече денеска на прес-конференција министерот за финансии Драган Тевдовски. Еврообврзницата е 500 милиони евра, со рок на достасување од седум години, а каматната …

Тевдовски: Еврообврзницата со најниска каматна стапка Read More »

Ѕанакопулос: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите


Промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение, објаснува портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5. Ставот на Ѕанакопулос, пренесува дописникот на МИА од Атина, е дека се почнати интензивни преговори со …

Ѕанакопулос: Ерга омнес значи промена на уставното име на соседите Read More »

Премиерот Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос


Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 25-ти и 26 јануари ќе учествува на Светскиот економски форум кој ќе се одржува во Давос, Швајцарија, соопшти прес-службата на Владата. Проектите и програмските иницијативи кои ќе бидат презентирани на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум се на тема „Креирање на заедничка иднина во поделениот свет“. …

Премиерот Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците е противуставен


  Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонија, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ. Споредвпартијата, овој закон е во спротивност со Амандман 5 од Уставот. Со овој јазик се врши …

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазиците е противуставен Read More »

СДСМ ќе ги намалува патните трошоци на пратениците


Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците и други избрани и именувани функционери за користење на сопствено возило во службени цели, како и отстранување на сите можности за евентуални злоупотреби. Предлогот е надоместокот што го добиваат пратениците од 30 проценти да се намали на …

СДСМ ќе ги намалува патните трошоци на пратениците Read More »

Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април


Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието. – Не би сакала да говорам за нешта што треба да го констатира истрагата. На крајот на месецов сум поканета како сведок по предметот против …

Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април Read More »

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“


Од Основното јавно обвинителство- Скопје информираат дека по допрен глас е отворен предмет за работењето во депонијата „Дрисла“-Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци …

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“ Read More »

Шилегов: Град Скопје во 2012 година издал меница за нова печка, а печка нема


Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега инсинераторот на депонијата Дрисла да работи без филтри е на поранешните градоначалници на градот и екс-министрите и заменици министри за животна средина. Тој очекува до крајот на февруари да биде ставен воден филтер на печката за согорување на отпадот и до …

Шилегов: Град Скопје во 2012 година издал меница за нова печка, а печка нема Read More »

Со донации се покрива каубојскиот „паралелен увоз“ на инсулин


За здравството е поисплатливо да превенира – третирајќи го дијабетесот како треба, отколку вака хаотично да дозволи тој да ја загрозува здравствената состојба на тие што го имаат. Дури тогаш трошоците за државата се мултиплицираат. Надвор од доменот на здравствениот ресор е и проблемот со социјализација, особено згрижувачката и образовната кај децата со дијабетес што …

Со донации се покрива каубојскиот „паралелен увоз“ на инсулин Read More »

Град Скопје ќе гради паркинзи за граѓаните од внатрешноста


Градот Скопје не предвидува забрана за влез на возила во Скопје кои доаѓаат од внатрешноста на државата. Тоа никогаш ниту било предвидено ниту предвидуваме да забраниме влез на возила во Скопје од другите градови, вели градоначалникот Петре Шилегов. Тој денеска на прес-конференција на новинарско прашање ги отфрли ваквите пишувања на некои портали како дезинформации и …

Град Скопје ќе гради паркинзи за граѓаните од внатрешноста Read More »

Saving Macedonia


Erol Rizaov Two ingenious solutions can save Macedonia from the great troubles and suffering. The first solution is that the government should introduce strict censorship in all media and on all social networks no one should write about the crimes and misdeeds of the previous government. To declare a general amnesty to all previous and …

Saving Macedonia Read More »

СЈО води истрага за Орце Камчев


Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отворило истрага која се однесува на продажбата на земјиштето спроти „Рамстор“, во центарот на Скопје, а како осомничен се води сопственикот на „Орка холдинг“, Јордан Камчев, пренесе порталот „правосудство мк“. Според објавените информации, Специјалното јавно обвинителство веќе доставило барања до редовните обвинителства за предавање на веќе отворени предмети, а во кои …

СЈО води истрага за Орце Камчев Read More »

Полковник Методиј Хаџи-Јанев e нов аѓутант на претседателот Иванов


Полковникот Методи Хаџи-Јанев, со Указ на претседателот Ѓорге Иванов е унапреден во чин бригаден генерал и назначен за аѓутант на Врховениот командант на вооружените сили на РМ. Како што е објавено во Службен весник на РМ од 14 декември 2017 година, претседателот Иванов со Указ од 4 декември истата година го разрешил бригадниот генерал Мирче …

Полковник Методиј Хаџи-Јанев e нов аѓутант на претседателот Иванов Read More »

Quo vadis, Domine?


Zvonko Davidovic The Moon high up in the sky, shyly peering through the polluted air, and the stars cannot be even seen at all. It is the same during the day when we can feel the Sun more than we can actually see it. We do not see very far, just a little further away …

Quo vadis, Domine? Read More »

Апелација ќе објави одлуки за притворените од 27 април


Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, на поранешниот …

Апелација ќе објави одлуки за притворените од 27 април Read More »