Премиера на „Снежната кралица“ вечерва во Тетарот за деца и младинци


Театарот за деца и младинци-Скопје, вечерва во 19 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Снежната кралица“ во режија на Драгана Милошевски – Попов, по текст на Билјана Крајчевска. Катарина Илиевска Силјановска, в.д. директор на театарот, на прес-конференцијата на почетокот на неделава најави дека ова е прва претстава во новата сезона на театарот, која се подготвувала …

Премиера на „Снежната кралица“ вечерва во Тетарот за деца и младинци Read More »

Концертна промоција на „Рожба“ на музичкиот состав „Портал“


Претпоследниот настан од 18. Есенски музички свечености е концертна промоција на најновото цеде на Марјан Јанкоски и музичкиот состав „Портал“ насловено „Рожба“. Содржи 11 композиции, од кои три се народни, а за осум Јанкоски е автор на музиката. Една од нив, насловена „Мило чедо“, Јанкоски му ја посветил на Тоше Проески. – Сакавме да му …

Концертна промоција на „Рожба“ на музичкиот состав „Портал“ Read More »

Рецитал на виолинистот Владимир Костов во придружба на пијанистката Марија Ѓошевска


Виолинистот Владимир Костов, концерт-мајстор на Македонската филхармонија, вечер во камерната сала на Филхармонијата ќе одржи рецитал во придружба на пијанистката Марија Ѓошевска. Костов ќе изведе две сонати за виолина од Антонио Вивалди, Етида во форма на валс од Камиј Сен-Санс и Соната за виолина и пијано од Рихард Штраус. Македонската филхармонија со рециталот на пијанистката …

Рецитал на виолинистот Владимир Костов во придружба на пијанистката Марија Ѓошевска Read More »

МАНУ ќе промовира книга од академик Цветан Грозданов


Македонската академија на науките и уметностите денеска ќе ја промовира книгата „Студии за охридскиот живопис“ VI том од Собраните дела на академик Цветан Грозданов. Книгата е издание на „Матица македонска“ и МАНУ и ќе ја промовираат академиците Георги Старделов и Владо Камбовски. На промоцијата ќе биде прикажан и филм на МРТ посветен на академик Грозданов: …

МАНУ ќе промовира книга од академик Цветан Грозданов Read More »

Премиера на „Снежната кралица“ во Театар за деца и младинци


Н.У. Театар за деца и младинци-Скопје, во среда премиерно ќе ја изведе претставата „Снежната кралица“ во режија на Драгана Милошевски – Попов, по текст на Билјана Крајчевска. Катарина Илиевска Силјановска в.д. директор на театарот, на денешната прес-конференција најави дека ова е прва претстава во новата сезона на театарот, која се подготвувала темелно и подолго од …

Премиера на „Снежната кралица“ во Театар за деца и младинци Read More »

Тозија: „Јадран филм“ ќе мора да ги врати парите


Скандалот со серијата „Македонија“ продолжува со дополнителни препукувања меѓу Агенцијата за филм на Македонија и продуцентската куќа „Јадран фим“ од Хрватска. До септември годинава требаше да бидат снимени 14 епизоди од првата сезона, за што од страна на Агенцијата на хрватскиот продуцент му се префрлени 1,2 милион евра . Епизоди сè уште нема, а за …

Тозија: „Јадран филм“ ќе мора да ги врати парите Read More »

„Трио Покрет“ од Србија на Есенските музички свечености


Во организација на Дирекцијата за култура и умтеност – Скопје во соработка Српскиот културен центар „Спона“ и во рамки на 18. Есенски музички свечености, вечер од 20 часот во фоајето на Македонската опера и балет ќе настапи „Трио Покрет“ од Србија. Концертот е насловен „Динамика на движењето“. „Трио Покрет“ го сочинуваат: Мадлен Стокиќ Васиљевиќ на …

„Трио Покрет“ од Србија на Есенските музички свечености Read More »

„Копачката“ одбележува три години од впишувањето во УНЕСКО


Фолклорната група „Копачка“ од Делчево со заедничка веселба и интеракција со граѓаните на Делчево на отворнео во центарот на градот ја одбележа тригодишнината од впишувањето на орото „Копачка“ на репрезентативната листа на УНЕСКО како нематеријално светско културно наследство. Перса Стојановска, секретар на ФГ „Копачка“, по тој повод истакна дека заедничката веселба со граѓаните на Делчево …

„Копачката“ одбележува три години од впишувањето во УНЕСКО Read More »

Завршува Неделата на современ шпански филм во Кинотека


Со вечерашната проекција на „15 години и еден ден“, во Кинотека на Македонија завршува Неделата на современ шпански филм. Ревијата почна со „Среќни 140“ на Грасија Керехета, а прикажани беа и „Лудата Хуана“, Труман“, Мојата голема ноќ“, „Братучеди“ и „Од твојот прозорец до мојот“. Од 2 до 6 декември во Кинотека ќе се одржи нов …

Завршува Неделата на современ шпански филм во Кинотека Read More »

„Јадран филм“: Поднесовме тужби против в.д. директорот Горјан Тозија


Продукцијата Јадран Филм дооел и екипата на проектот „Македонија“ со допис до медиумите велат дека блокирањето на средствата на наменската сметка на Јадран филм за проектот „Македонија“ не е резултат ниту е врз основа на истражни дејствија или барања од страна на Финансиската полиција или Јавното обвинителство. Нивната реакција следува по известувањето на в.д. директорот …

„Јадран филм“: Поднесовме тужби против в.д. директорот Горјан Тозија Read More »

„Исцелител“ премиерно на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин


Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески вечер ќе биде премиерно прикажан на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија. Филмот ќе се натпреварува во категоријата дебитантски филмови. Ова е прво учество на македонски филм на престижниот филмски фестивал. Освен во Талин, „Исцелител“ е селектиран на уште еден филмски фестивал од „А категорија“, интернационалниот филмски …

„Исцелител“ премиерно на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин Read More »

Специјална награда за „Златна петорка“ во Санкт Петербург


Новинарите и критичарите на дневниот весник „Российская газета“ (Rossiyskaya Gazeta) го наградија режисерот Горан Тренчовски со Специјална награда за филмот „Златна петорка“ на XVI Интернационален фестивал на дебитантски филмови „Начало“ („Beginning“) во Санкт Петербург. Наградата, како што информира продукцијата „Револушн“, е „за доследно трагање по историската вистина“.

Над 30 бесплатни концерти на ПИН музичката конференција во рамките на „Таксират“


Фестивалот „Таксират“ за 20-тото издание организира меѓународна ПИН музичка конференција и шоукејс фестивал од 30 ноември до 2 декември во Младинскиот културен центар. – Само во рамки на концертната програма, ПИН во Скопје претставува повеќе од 30 музички артисти чии концерти и настапи ќе се одржуваат со бесплатен влез за посетителите. Во чест на 20 …

Над 30 бесплатни концерти на ПИН музичката конференција во рамките на „Таксират“ Read More »

Романот „Но-Уи“ на Лидија Димковска избран за годинешен претставник на „Балканика“


Годинешен претставник во трката за престижната регионална книжевна награда Балканика е книгата „Но-Уи“ на Лидија Димковска, во издание на издавачката куќа „Или-или“ од Скопје. Во најтесен избор, покрај книгата на Димковска, влегоа и книгата „Круг“ на Димитар Башевски, и книгата „Бродот. Конзархија“ на Томислав Османли. Стручната комисија во состав проф. д-р Елизабета Шелева, претседател и …

Романот „Но-Уи“ на Лидија Димковска избран за годинешен претставник на „Балканика“ Read More »

Роденденски концерт на Македонската филхармонија


„Среќен ти роденден!“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија со кој најстарата музичка институција во Македонија ќе одбележи 73 години постоење. На програмата се Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, виртуозниот Концерт за виолина и оркестар бр. 1 од Карл Голдмарк, на кој како солист ќе настапи македонскиот истакнат …

Роденденски концерт на Македонската филхармонија Read More »

Министерство за култура: Потребен е компромис за Али Пашината џамија во Охрид


Контроверзите околу заштитата на вредното културно наследство на Охрид продолжуваат и натаму, а последен пример е реконструкцијата на Али Пашината џамија во старата чаршија, каде се предвидува изградба на минаре високо 33 метри, кое не постои на објектот повеќе од еден век. Тоа предизвика бурни реакции во јавноста, поради што од Министертвото за култура сметаат …

Министерство за култура: Потребен е компромис за Али Пашината џамија во Охрид Read More »

Рикардо Мути ќе диригира на традиционалниот Новогодишен концерт во Виена


АВСТРИЈА- Диригент на традиционалниот виенски Новогодишен концерт ќе биде италијанскиот маестро Рикардо Мути, соопштија денеска организаторите. Виенските филхармоничари подготвуваат посебна програм со богат репертоар на династијата Штраус и нејзините современици, а концертот се пренесува во 90 земји и го следат над 50 милиони тв гледачи. Мути, кој по петти пат ќе диригира на виенскиот Новогодишен …

Рикардо Мути ќе диригира на традиционалниот Новогодишен концерт во Виена Read More »

Почна неделата на дизајн во Скопје


Вчеравечер во Јавна соба со неверојатниот звук на Артан Лили Бенд, ритамот на диџеите Алек Сотиров и Wish.ko и со совршено наместените експонати, во присуство на бројни гости, се отвори Седмата недела на дизајн во Скопје. Недела на дизајнот во Скопје е дело на Јавна соба – Центар за дизајн и иновација, во соработка со …

Почна неделата на дизајн во Скопје Read More »

Агенција за филм: Повлековме назад 300 илјади евра од „Јадран филм“


Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“. Како што соопштуваат од Агенцијата, согласно правосилното извршно решение, по законски пат, направен е поврат на речиси 19 милиони денари, колку што …

Агенција за филм: Повлековме назад 300 илјади евра од „Јадран филм“ Read More »

Нов албум на Горан Трајковски, промоција во МКЦ


Нов албум на музичарот Горан Трајковски со наслов „Тешкиот глас на новите химни“ во издание на Младинскиот културен центар од Скопје. Промоцијата на албумот ќе се одржи утре (24 ноември) во 12 часот во Ап(о)тека во МКЦ. Албумот е сниман, миксан и мастериран во студиото „Тралала“ во Скопје. Истиот ќе може да се набави на …

Нов албум на Горан Трајковски, промоција во МКЦ Read More »