„Хармс“ ја освои наградата „Златен рез“ на „Синематик“


Руската монтажерка Татјана Кузмичова, која е потпишана на руско-македонско-литванската копродукција „Хармс“ ја доби наградата „Златен рез“ на второто издание на Фестивалот на филмската монтажа „Синематик“ во Скопје. Наградата синоќа во Кинотеката на Македонија, во име на екипата, ја прими Сашо Павловски, кој е копродуцент на филмот на Иван Болотников. Токму со филмот за славниот писател …

„Хармс“ ја освои наградата „Златен рез“ на „Синематик“ Read More »

Претставата „Маша, Медо и Дедо Мраз“ ќе се одигра во Кичево


Новогодишната хит-претстава „Маша, Медо и Дедо Мраз“ во изведба на Театар Крик од Скопје же гостува во НУЦК „Кочо Рацин“ – Кичево. Изведбата ќе биде на 20 декември со почеток во 13:30 часот. Оваа претстава е направена за најубавата публика – децата, а носители на целото дејство се Дедо Мраз, Маша и Медо. Претставата изобилува …

Претставата „Маша, Медо и Дедо Мраз“ ќе се одигра во Кичево Read More »

Холивуд го фали, Македонија не го вработува


Благој Веселинов (33) е името кое во последниов период одекнува сѐ погласно во странските филмски магазини, но и кај нас. Дипломираниот актер на ФДУ веќе десетина години е активен во независните и професионалните театри во земјава, има помали улоги во филмовите „Сенки“, „Панкот не е мртов“, „Балканот не е мртов“ и ја игра главната улога …

Холивуд го фали, Македонија не го вработува Read More »

Почнува „Синематик“: Меѓународен фестивал на филмска монтажа


Во кино „Милениум“ вечер од 20 часот ќе биде отворен Меѓународниот фестивал на филмска монтажа „Синематик“ кој го организира Асоцијацијата на филмски професионалци и ТВ-соработници на Македонија со поддршка од Агенцијата за филм. Фестивалот ќе биде отворен со македонска премиера на албанско-италијанско-македонската копродукција „Скршено“ (Broken) во режија на Едмонд Будина. Тридневниот фестивал „Синематик“ ги става …

Почнува „Синематик“: Меѓународен фестивал на филмска монтажа Read More »

Романот „Комита“ на Владимир Плавевски преведен на бугарски јазик


Во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, вечер ќе биде претставена книгата „Комита“ на Владимир Плавевски која во превод на бугарски јазик ја објави издавачката куќа „Персеј“. Овој роман на Плавевски, кој на бугарски го преведе Тања Попова, е структуриран во пет дела и го отсликува амбиентот на македонската мачна реалност во почетокот на …

Романот „Комита“ на Владимир Плавевски преведен на бугарски јазик Read More »

Претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува во Бања Лука и Сараево


Макендоскиот народен театар со претставата „Разговори во четири очи“ на режисерката Нина Николиќ, од авторот Ингмар Бергман, а во адаптација на Тамара Барачков, на 15 декември во 20:00 гостува во Народно позориште Република Српска, Бања Лука. Гостувањето потоа продолжува на 17 декември, на Фестивалот Денови на „Јурислав Корениќ“ во Камерен Театар 55, Сараево. Претставата „Разговори …

Претставата „Разговори во четири очи“ ќе гостува во Бања Лука и Сараево Read More »

Почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан


Почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан на 64-годишна возраст денеска во Скопје. Дирјан е родена во Скопје. Дипломирала на Филолошкиот факултет на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Била на студиски престој во Париз како стипендист на француската влада и Фондацијата Губелкијан. За своето творештво е наградена со признанијата „Студенстки збор“ и „Браќа Миладиновци“. Поезијата …

Почина поетесата и новинарка Лилјана Дирјан Read More »

Буџет за култура 2018: Значително зголемување средства кај драмската дејност


Вкупниот буџет на Министерството за култура за 2018 година е 4.268.497.000 денари (околу 69,4 милиони евра) и е 4,48 проценти поголем од минатата година. Над 92 отсто од средствата во предлог-буџетот се предвидени за финансирање на дејностите од областа на културата, каде што има зголемување од над 200 милиони денари во однос на лани, а …

Буџет за култура 2018: Значително зголемување средства кај драмската дејност Read More »

Премиера на „Ричард Трети“ во режија на Александар Поповски во Загреб


Претставата „Кралот Ричард Трети“ од Вилијам Шекспир во режија на Александар Поповски премиерно ќе биде изведена во петок во театарот „Гавела“ во Загреб. Улогата на Ричард Трети ја игра Озрен Грабариќ, а во другите настапуваат Андреј Дојкиќ, Свен Шестак, Мартина Чвек, Дијана Видушин, Ивран Грчиќ, Хрвоје Клобучар, Аница Ковачевиќ и други. Режијата и сценографијата се …

Премиера на „Ричард Трети“ во режија на Александар Поповски во Загреб Read More »

Алаѓозовски: Формирање албански државен ансамбл во согласност со концептот за едно општество


Проектот за создавање албански државен ансамбл за песни и ора ќе се реализира во наредниот период и за тоа се обезбедени пари во буџетот. Тоа е во согласност со владината програма за унапредување на културата на сите заедници и градење едно општество, изјави за МИА министерот за култура Роберт Алаѓозовски. – Генерално ние ја унапредуваме …

Алаѓозовски: Формирање албански државен ансамбл во согласност со концептот за едно општество Read More »

Мултимедијален концерт на Дарија Андовска и Ана Пандевска


Мултимедијален концерт на кој ќе бидат изведени дела од двете истакнати македонски композиторки Дарија Андовска и Ана Пандевска. Настанот ќе се одржи во камерната сала на Македонската филхармонија во петок во 20 часот. Покрај звукот, концертот ќе биде збогатен и со видео проекција, како и со танцов перформанс, а повеќето од делата се создадени за …

Мултимедијален концерт на Дарија Андовска и Ана Пандевска Read More »

Награда за Балетот на МОБ на фестивал во Италија


Балетот на Македонската опера и балет ја доби престижната награда „Златна Оревокршачка“ 2017 (Lo Schiaccianoci d’Oro” 2017) на меѓународниот фестивал за танц во Рим. Како што соопшти МОБ, наградата е доделена во категоријата за извонредност на театри во светот и била врачена вчера во театарот „Квирино“ во италијанската престолнина. Во име на Македонската опера и …

Награда за Балетот на МОБ на фестивал во Италија Read More »

Мартинките се впишаа како светско културно наследство во УНЕСКО


„Културните обичаи поврзани со прославувањето на 1 Mарт – Мартинки“ станаа дел од светското нематеријално културно наследство и се впишаа во репрезентативната листа на УНЕСКО. Ова светско признание Република Македонија, заедно со Република Бугарија, Република Романија и Република Молдавија го доби на 12.состанок на меѓувладиниот Комитет на УНЕСКО, Конвенцијата за заштита на нематеријалното културно наследство …

Мартинките се впишаа како светско културно наследство во УНЕСКО Read More »

Краткиот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на фестивалите Санденс и Клермон – Феран


Краткометражниот филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски влезе во официјалната програма на најпрестижниот фестивал посветен на краткиот филм кој се одржува во Клермон – Феран во Франција. Овој фестивал е од А – категорија, специјализиран за краток филм, според FIAPF – Интернационалната Федерација на Асоцијации на Филмски Продуценти овластена за категоризација …

Краткиот филм „Види ја ти неа“ на Горан Столевски во селекција на фестивалите Санденс и Клермон – Феран Read More »

Номинации за „Златен глобус“: Води „The Shape of Water“ на Гилермо де Торо во 7 категории


САД- „The Shape of Water“ на Гилермо де Торо води во номинациите за „Златен глобус“, објавени синоќа во Лос Анџелес. Фантастиката, која зеде и „Златен лав“ во Венеција, ќе се натпреварува во седум категории, меѓу кои за најдобар филм, режија, најдобра актерка (Сали Хокинс), споредна машка улога (Ричард Џенкинс) и женска улога (Октавија Спенсер). „The …

Номинации за „Златен глобус“: Води „The Shape of Water“ на Гилермо де Торо во 7 категории Read More »

Мјузиклот „Чикаго“ не е веќе на репертоарот на МНТ


Мјузиклот „Чикаго“ во режија на Наташа Поплавска веќе неколку месеци не е поставен на репертоарот на Македонскиот народен театар. Неговата последна изведба според интернет-страницата на театарот била на 13 март годинава. Како што дознава „Независен весник“, претставата го исполнила предвидениот број на изведби, во случајов 20, кои ги дозволуваше лиценцата. За да може повторно да …

Мјузиклот „Чикаго“ не е веќе на репертоарот на МНТ Read More »

Холивуд го фали македонскиот филм „Исцелител“: Сакаат англиска верзија со Метју Меконахи или Вуди Харелсон


Македонскиот филм „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески добива многу пофалби од светските филмски критичари. По рецензијата на „Варајати“, филмот го гледаше и Стивен Далтон од „Холивуд репортер“. Тој запишува дека терапевтстката торта од канабис предизвикува ланец на драматични настани во трагикомедичното филмско деби на Ставрески. Понатаму, препорачува дека би било убаво да се направи …

Холивуд го фали македонскиот филм „Исцелител“: Сакаат англиска верзија со Метју Меконахи или Вуди Харелсон Read More »

ДЗС: Зголемен бројот на претстави и посетители во професионалните театри


Вкупниот број на прикажани претстави во професионалните театри во 2016/2017 година е зголемен за 10.3 проценти, а бројот на посетителите е повеќе за 2.1 проценти во однос на 2015/2016 година. На една претстава просечно имало 185 посетители, соопшти денеска Државниот завод за статистика. – Во 2016/2017 година во однос на периодот 2015/2016 година, бројот на …

ДЗС: Зголемен бројот на претстави и посетители во професионалните театри Read More »

Лузер фест: Скопскиот бенд „Conspiracy“ е годинашен победник


Младиот скопски бенд „Conspiracy“ е годинашниот победник на Лузер фест, настан посветен на промоција на новите музички артисти кој во организација на Таксират се одржа викендов во МКЦ. „Conspiracy“ во денешниот состав постои од 2016-та година, а станува збор за вистински вљубеници во треш метал звукот, кои со својата музика сакаат да придонесат за враќањето …

Лузер фест: Скопскиот бенд „Conspiracy“ е годинашен победник Read More »

Конференција на „МакеДокс“: Аудиовизуелно обрзование – иднина или сегашност


Денешните ученици растат во дигитален свет, комуницираат на интернет и информациите ги примаат со сите сетила. Затоа сакаат и наставните содржини да им бидат визуелно презентирани или преку нови и креативни документарци поврзани со темите што ги учат. Тројца средношколци тоа го порачаа на отворањето на меѓународната конференција „Аудиовизуелно обрзование – иднина или сегашност“ која …

Конференција на „МакеДокс“: Аудиовизуелно обрзование – иднина или сегашност Read More »