Ѓоковиќ го загуби судскиот спор, чека депортација од Австралија


  Новак Ѓоковиќ го губи судскиот спор во Австралија околу неговот пристигнување без да биде вакциниран. Српскиот тенисер се соочува со депортација откако тројца судии на Федералниот суд пресудиле во корист на одлуката на владата да му ја укине визата. Ѓоковиќ го загуби обидот да ја поништи својата депортација, објави судијата на Федералниот суд. Од …

Ѓоковиќ го загуби судскиот спор, чека депортација од Австралија Read More »

Ковачевски: Клучна цел ќе биде креирање на забрзан и одржлив раст, приоритет заштита на стандардот


Мандатарот за нов премиер Димитар Ковачевски во воведнот експозе пред пратениците во Собранието истакна дека клучна цел на економската политика на Владата ќе биде креирање на забрзан и одржлив раст на економијата и пораст на БДП со забрзување на стапките на економски раст на среден рок од 2,5 отсто, на 5 отсто просечен раст, притоа …

Ковачевски: Клучна цел ќе биде креирање на забрзан и одржлив раст, приоритет заштита на стандардот Read More »

(ВИДЕО) БЕГ под принудна управа, нема да има студени радијатори


Министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференција информираше дека проблемот со топлинската енергија во Скопје и во општините е решен. -Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење. На денешната седница донесовме уредба во делот на критериумите и условите за прогласување кризна состојба на пазарот на топлинска енергија. Владата ќе обезбеди финансиски средства со кои …

(ВИДЕО) БЕГ под принудна управа, нема да има студени радијатори Read More »

Затворениот круг на Елена, најдраматичниот случај од трговијата со деца


  Сунчица Стојановска  „Ова е мој дом. Јас за друг дом не знам“ – рекла кога повторно завршила во Центарот за жртви од трговија со луѓе – место кое служи за привремена заштита и никако не треба да биде дом на малолетно девојче како долгорочна опција.  Но, за Елена (името е смислено за да се сокрие …

Затворениот круг на Елена, најдраматичниот случај од трговијата со деца Read More »

Случајот на Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија


Австралискиот судија Ентони Кели денеска изјави дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн додека не се заврши жалбата за укинување на визата и оти случајот сега е префрлен на Сојузниот суд на Австралија. Како што прецизираше судијата на рочиштето, Ѓоковиќ вечерва во 22 часот по средноевропско време (сабота наутро по локално време) во Мелбурн ќе …

Случајот на Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија Read More »

Новак Ѓоковиќ и Стојанче Ангелов меѓу маските на Вевчанскиот карневал (галерија)


Талибанци во акција, инвестиции во струјата, зелена енергија, вакцинални пунктови, пратеникот Кастриот Реџепи, директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски…, беа само дел од маските што денеска продефилираа низ вевчанските улици во рамките на Вевчанскиот карневал, а ги „улови“ нашиот фоторепортер Борис Грданоски.  Вевчанци на …

Новак Ѓоковиќ и Стојанче Ангелов меѓу маските на Вевчанскиот карневал (галерија) Read More »

Мицкоски бараше дуели со Заев, сега поставува услови за средба со Ковачевски


  Во македонската политика често има обид од една капка да се направи бура. Така и со последната изјава на мандатарот Димитар Ковачевски дадена во интервјуто за Телма, дека по изборот на новата влада ќе упати покана до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за средба. На неа, според зборовите на Ковачевски, би се разговарало за …

Мицкоски бараше дуели со Заев, сега поставува услови за средба со Ковачевски Read More »

Османи му врати на Димитров: Обвинувањата се непродуктивни и нефер


  Министерот за надворешни работи Бујар Османи возврати на обвинувањата на вицепремиерот Никола Димитров дека ги води преговорите со Бугарија со намера да постигне договор по секоја цена, поради што се разишол со него и не му верува. Притоа Османи оцени дека обвинувањата на Димитров се непродуктивни и нефер и го повика да покаже повеќе доблест. …

Османи му врати на Димитров: Обвинувањата се непродуктивни и нефер Read More »

Нови 1.822 случаи со Ковид-19, од нив 173 се повторно заразени


Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 7.123 тестови, а регистрирани се 1.822 нови случаи со Ковид-19, починати се вкупно седуммина, а 668 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. Од 1.822 новозаболени од Скопје се 918, Битола – 198, Прилеп – 98, Куманово – 65, Кавадарци – 55, Охрид …

Нови 1.822 случаи со Ковид-19, од нив 173 се повторно заразени Read More »

Никола Димитров: Не се повлеков сам


  Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол сам од функцијата и оти тоа што нема да биде дел од новата влада е резултат на неговите позиции во однос на прашањето со Бугарија. Тој нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде …

Никола Димитров: Не се повлеков сам Read More »

Владите на Македонија и Бугарија ќе одржат заедничка седница на 25 јануари во Софија


  Посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков, која е потврдена за 18 и 19 јануари, нема да биде само форма туку треба да преставува пресврт во спорот меѓу Македонија и Бугарија. Како што се дознава неофицијално, таа ќе биде главна подготовка на заедничката седница на владите на двете држави што ќе се одржи веќе на …

Владите на Македонија и Бугарија ќе одржат заедничка седница на 25 јануари во Софија Read More »

Парното греење ќе поскапи, но граѓаните и натаму ќе плаќаат како и досега


Од овој месец парното греење ќе добие нова повисока цена, но граѓаните и натаму ќе плаќаат како и досега, бидејќи нивните сметки ќе бидат субвенционирани. Поскапите сметки за парно греење што ќе ги добиваат домаќинствата, до крајот на оваа година ќе бидат субвенционирани во најголем дел од страна на Владата, а се очекува кон ова …

Парното греење ќе поскапи, но граѓаните и натаму ќе плаќаат како и досега Read More »

Нема кратење на изолацијата, почетокот на второто полугодие ќе зависи од епидемијата


 Министерството за здравство соопшти дека членовите на Комисијата за заразни болести на денешниот состанок дискутираа за повеќе предлог мерки, за кои дополнително ќе се донесат одлуки и заклучоци. На Комисијата, како што се посочува, се разгледуваше предлогот за скратување на времето на изолација на позитивни од тестирани на SARS-CoV-2 кои се асимптоматски случаи. За овој …

Нема кратење на изолацијата, почетокот на второто полугодие ќе зависи од епидемијата Read More »

Кои се новите четири министерки на СДСМ?


  Една повратничка во политиката, една „челична леди“ со искуство од машкиот ресор МВР, една пратеничка која ризикуваше кривична пријава за да го спаси кворумот во Собранието и една струмичанка со големо искуство во ресорот што ќе го води во новата влада – тоа  се четирите нови министерки на СДСМ кои се најдоа на списокот …

Кои се новите четири министерки на СДСМ? Read More »

Австралија истражува дали Ѓоковиќ можеби лажел околу патувањата


  Австралиските гранични сили истражуваат дали Новак Ѓоковиќ неточно изјавил дека не патувал и дека нема да го стори тоа две недели пред неговиот лет за Австралија, во најновиот пресврт во сагата за укинување на визата на тениската ѕвезда. Се отворија прашања во врска со изјавата пополнета од агентот на Ѓоковиќ, при што на социјалните …

Австралија истражува дали Ѓоковиќ можеби лажел околу патувањата Read More »

Софија тврди дека македонскиот јазик се создал по диктат на Ѓилас


Литературниот јазик е општ за еден народ, независно дали на дадено место се говори еден или друг дијалект. Како се изградува таа јазична опшност? Со тоа што еден меѓу народните дијалекти дава основа за литературниот јазик, кој што врз таа основа се оформува Македонскиот литературен јазик само неколку месеци се изучуваше задолжително во училиштата во …

Софија тврди дека македонскиот јазик се создал по диктат на Ѓилас Read More »

(Галерија) Зимата ги покажа забите


  Некои го посакуваа за новогодишната ноќ, или барем за Божик, но снегот сепак доаѓа на време, додека трае зимскиот распуст за да може да му се израдуваат најмладите. Врнежите во текот на вчерашниот ден во Скопје не беа доволни да се формира снежна покривка, па оние најзагреаните за снежни лудории поитаа кон Водно, или …

(Галерија) Зимата ги покажа забите Read More »

Радев не го смени тонот, Македонија не исполнила ништо (ВИДЕО)


  Четири години по потпишувањето на договорот од 2017 година, Северна Македонија не го направила тоа што е потребно за негово спроведување, но исто така не ни гарантирала исполнување на обврските, оцени  претседателот на Бугарија, Румен Радев, по речиси петчасовната седница на Консултативниот совет за национална безбедност. Како главно, тој порача дека давањето согласност за …

Радев не го смени тонот, Македонија не исполнила ништо (ВИДЕО) Read More »

Бессона ноќ за битолчани, нема повредени, се бројат материјални штети


  БИТОЛА – Непреспана ноќ имаа битолчани по синоќешниот земјотрес, шокот и паниката попуштаат, но се бројат материјалните штети. Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски, по седницата на Кризниот штаб објави дека нема пријавени повредени од синоќешниот земјотрес, но дека владее многу паника помеѓу граѓаните. „Затекнавме паника, што е нормално во вакви ситуации, излезени граѓани од колективните …

Бессона ноќ за битолчани, нема повредени, се бројат материјални штети Read More »

Австралиски судија пресуди во корист на Ѓоковиќ, властите најавија можно ново одбивање на визата


Светскиот рекет број еден во машкиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја доби жалбата на одлуката да му се одбие виза во Федералниот окружен суд на Австралија пред турнирот Австралија опен. Судијата Ентони Кели го поништи укинувањето на визата и и нареди на австралиската влада да ги плати правните трошоци и да го ослободи Ѓоковиќ од притвор. …

Австралиски судија пресуди во корист на Ѓоковиќ, властите најавија можно ново одбивање на визата Read More »