Катедралата Нотр Дам ќе се реновира до крајот на годинава


Пет години  по разорниот пожар, реставрацијата на катедралата Нотр Дам е при крај, бидејќи очите на светот се свртени кон Париз, домаќин на Олимписките игри.

Катедралата треба да ги отвори вратите на 8 декември годинава.

Вечерта на 15 април 2019 година се запали покривот на катедралата. Огнот брзо ја зафатил кулата и речиси ја урнал главната камбанарија. Телевизиските гледачи ширум светот ужаснато гледаа како гори средновековната катедрала.

Емануел Макрон, чиј втор и последен мандат завршува во 2027 година, сака реставрацијата на катедралата да го подигне расположението на нацијата, но и рејтингот на неговата влада.

„Само еднаш во век некој е домаќин на Олимписките и Параолимписките игри, само еднаш во милениумот се реновира катедралата“, рече Макрон во своето новогодишно обраќање.

Причината за пожарот остана нејасна. Француските власти соопштија дека можеби имало електричен дефект или пожарот можеби бил предизвикан од запалена цигара.

Домаќин на Олимписките игри
„Пожарникарот ми рече: „Господине, погледнете ја добро фасадата бидејќи ако не успееме да го изгасиме тој пожар, сè ќе биде уништено“, се сеќава Патрик Шове, поранешен главен свештеник на Нотр-Дам.

Фасадата преживеа, но за настанатата штета беа потребни пет години интензивна стабилизација и реставраторска работа.

Постои голема гордост меѓу оние кои работат на проектот.

„Ова е градежна работа за цел живот, да се обнови цел споменик во сета негова тродимензионалност е сосема исклучително“, рече Ема Ру, занаетчија која работи на иконите витраж.

Отворањето е закажано за декември и во моментов сè се одвива според планот, изјави функционерот кој го води проектот.

Според рокот
„Ние сме според распоредот и буџетот“, рече Филип Јост на сослушувањето во Сенатот во март. Јост пред пратениците изјави дека проектот досега чинел 550 милиони евра, а делумно е финансиран од огромни донации. Меѓу донаторите се и милијардери од луксузниот сектор Франсоа Анри Пино и семејството Арно.

Беа донирани толку многу пари што ќе останат дури и за понатамошни инвестиции во зградата, рече Јост.

„Треба да се стават на располагање дополнителни 150 милиони евра и со одобрение од нашите спонзори ќе се искористат за реставрација на соборниот храм и за решавање на проблемите што му претходеа на пожарот, а кои главно се однесуваат на надворешната камена градба“, додаде Јост.

Јост, 63-годишен инженер кој поголемиот дел од својата кариера го помина во Министерството за одбрана, ја презеде функцијата откако неговиот претходник, генерал Жан-Луј Жоржлин, загина во планинарска несреќа во август 2023 година.