Кан како модна писта – нема филм без црвен килим (фото)


Кан – Повторно е тоа време од годината: Канскиот филмски фестивал е во тек во Франција.

Тоа е можност филмовите да се прикажуваат пред филмското семејство и саканите познати личности, млади актери, модели и други ѕвезди да ја покажат својата прекрасна мода на црвените килими на настанот.

И досега луѓето како Мерил Стрип и Грета Гервиг го направија токму тоа. Еве што имаат облечено – и некои славни личности кои ја пропуштија целта.

Грета Гервиг имаше момент од високата мода на фото настан за членовите на жирито на Канскиот филмски фестивал. Таа пристигна облечена облечена во сино-бел фустан со пруги од колекцијата пролет/лето 2024 на Maison Margiela и бели таби чевли. Моделот наликуваше на хартиена облека за кукли.

Мерил Стрип изгледаше како да е подготвена за француски одмор во остар костум.

Таа присуствуваше на истиот фото настан како Гервиг, а исто така избра да носи сино-бели риги. Но, Стрип тоа го направи преку блуза со копчиња, сместени во бели панталони со висок струк со набори. Носеше и долг бел блејзер, сребрени салонки, црни очила за сонце и шапка со широк обод. Мајкл Корс ја дизајнираше нејзината облека.

Се случуваше премногу со облеката на Џејн Фонда.

Таа прошета на црвениот тепих „Le Deuxième Acte“ во црн комбинезон Elie Saab и долга наметка со леопардски принт. Било кое парче можеби работело добро самостојно. Но, заедно, тие споија премногу детали. Само нејзиниот костум имаше цветна апликација изработена од розови и црни монистра, со потпис на Ели Сааб,  а панталоните беа толку долги што се протегаа покрај нејзините метални потпетици.

Тејлор Хил изгледаше како холивудска старлета во црно-бело. Нејзината тоалета до раменици имаше црни светки низ нејзиното мило деколте, големи кристални копчиња по елекот што одговара на формата и бело здолниште со шлиц до бутовите. Последното парче исто така се прошири во краток воз што го отсликуваше кружниот стил на нејзиниот дијамантски чокер ѓердан.Хил го усоврши изгледот со црни сандали, пикси фризура, дијамантски накит и зачадена шминка.

Инфлуенсерот Рахи Чада ја усоврши машката облека на црвениот тепих „Le Deuxième Acte“.

Тој пристигна на првата проекција во Кан во 2024 година облечен во чиста блуза со тенок воз, црни панталони и бел блејзер. Но, неговата облека не застана тука. Додаде и блескави фустани, блескава шминка и дијамантски ѓердан со привезок од аквамарин.

Германската ѕвезда Вилма Елс носеше тиркизна тоалета со збунувачки златни парчиња.

Основниот слој на нејзината наметка без прерамки беше полн со сложени детали. Нејзиниот корсет беше проѕирен и украсен со плетенки чаши, додека здолништето до подот имаше процепи на колковите и ткаенина која висеше на нејзините бутови.

Но, на врвот на смелиот изглед седеше златен корсет украсен со метални рози.

Облеката беше футуристичка и поинаква, но и малку презафатена за гламурозен црвен тепих.

Црвената тоалета на Хајди Клум беше убава, но премногу едноставна.

Тоалетата  Saiid Kobeisy беше изработена од волуменозен црвен сатен. 

Нејзиниот целокупен дизајн беше зачудувачки и го направи супермоделот да изгледа како принцеза. Но, изгледот можеше да биде уште подобар со неколку измени.

Поголемиот дијамантски накит можеше да додаде некоја многу потребна сјај, а сандали подобро ќе одговараат на фустанот отколку со салонки. Можеби беше убаво да се види Клум како го носи фустанот со прерамките стилизирани како што беа на пистата на дизајнерот.

Грета Гервиг во Ив Сен Лоран и Лили Гледстоун во Гучи на црвениот килим
Жулиет Бинош
Ева Грин во Армани
Мерил Стрип во Диор на црвениот килим
Шанина Шајк во Зухаир Мурад
Роуз Бертрам
Леа Сејду