Каков вид на рак може да се открие со третман на зголемена простата? Докторите објаснуваат


Официјални лица од Бакингемската палата открија дека на кралот Чарлс III му бил дијагностициран рак.

Минатиот месец, кралот (75) беше подложен на третман за бенигна состојба на простата. За време на оваа неодамнешна процедура, беше забележано „посебно прашање за загриженост“, рекоа кралските власти во изјавата на 5 февруари 2024 година.

Понатамошните дијагностички тестови открија дека Чарлс има „еден облик на рак“. Официјалните лица не открија други детали за специфичниот тип на рак, но споделија дека не се работи за рак на простата.

„Неговото височество денеска започна со распоред на редовни третмани, за кое време лекарите му советуваа да ги одложи јавните обврски“, се вели во соопштението. „Во текот на овој период, Неговото Височество ќе продолжи да ги презема државните деловни и официјални документи како и обично“.

Ракот е „фатен рано“, рече британскиот премиер Риши Сунак за време на интервју за радио Би-Би-Си, за NBC News. „И сега сите ќе му посакуваат да го добие третманот што му е потребен и целосно да се опорави“, додаде тој.

Третман на простата на кралот Чарлс

Назад на 17 јануари 2024 година, Бакингемската палата објави дека Чарлс ќе биде подложен на „корективна процедура“ за лекување на бенигна зголемена простата. Третманот требаше да биде проследен со „краток период на опоравување“.

Тој влегол во приватната болница во Лондонската клиника и таму ја примил процедурата на 26 јануари. Тој бил отпуштен од болницата на 29 јануари.

Бенигната зголемена простата е честа состојба која често доаѓа со стареењето, вели за TODAY.com д-р Отис Браули, професор по онкологија и вонреден директор за достапност и ангажман во сеопфатниот центар за рак на Џон Хопкинс Сидни Кимел.

Исто така наречена бенигна хиперплазија на простатата, состојбата „постои кај речиси секој маж на возраст над 50 години“, објаснува Браули, и може да изврши непријатен притисок врз мочниот меур, блокирајќи го протокот на урината.

Тоа обично вклучува област позната како зона на транзиција, која е „делот што е околу уретрата каде што излегува урината“, д-р Џастин Р. Грег, уролошки онколог и доцент за истражување на урологија и здравствени разлики на Универзитетот во Тексас MD Андерсон Центарот за рак, вели TODAY.com.

„Ако размислувате за простатата како крофна, а ние уринираме низ дупката во крофната“, вели Браули, „исто како што печете крофна и крофната станува поголема, дупката во центарот станува помала“. Слично на тоа, како што простатата се зголемува, тоа го отежнува мокрењето и целосно празнење на мочниот меур.

На пример, мажите со зголемена простата често опишуваат дека треба да се разбудат за да мочаат среде ноќ, вели Браули.

Третманите за бенигна хиперплазија на простатата вклучуваат лекови, кои обично треба да се земаат со месеци, вели Браули, или операција. Некои од овие лекови делуваат така што ги опуштаат мускулите на простатата, додека други всушност можат да ја намалат простатата со текот на времето, додава Грег.

Од достапните хируршки опции, најчеста е трансуретралната ресекција на простатата. Оваа процедура „вклучува лепење на дупчалка до уретрата до нивото на простатата“, објаснува Браули, и користење на вежбата за суштински „да се намали поголема дупка за лицето да уринира“.

Бакингемската палата не ја откри конкретната процедура што ја добил Чарлс.

Дали кралот Чарлс има рак?

Да. Во изјавата од 5 февруари 2024 година, Бакингемската палата потврди дека Чарлс има рак.

„За време на неодамнешната болничка процедура на Кинг за бенигно зголемување на простатата, беше забележано посебно прашање за загриженост“, се вели во соопштението. „Следните дијагностички тестови идентификуваа форма на рак“.

Каков вид на рак има кралот Чарлс?

Бакингемската палата не го откри специфичниот тип на рак што го има кралот Чарлс (покрај тоа, тој нема рак на простата).

„Кралот е благодарен на неговиот медицински тим за нивната брза интервенција, која беше овозможена благодарение на неговата неодамнешна болничка процедура“, се вели во официјалната изјава. „Тој останува целосно позитивен во однос на неговото лекување и со нетрпение очекува да се врати на целосна јавна должност што поскоро.”

Тој започна амбулантски третман за ракот во понеделникот на 5 февруари, додадоа претставниците на палатата.

Каков вид на рак може да се открие со третман на зголемена простата?

Се чини дека дијагнозата на монархот е она што експертите го нарекуваат случајна дијагноза, што значи дека медицинскиот тим не барал рак, туку го открил за време на друга процедура.

„Ова дефинитивно може да се случи“, рече медицинскиот соработник на NBC, д-р Тара Нарула на ДЕНЕС, на 6 февруари. „Секогаш кога ќе одите на било каков вид на хируршка процедура, имате пред-оперативно тестирање. Тоа вклучува лаборатории, анализа на урина и обично Рендген на граден кош. Во тој случај можеби ќе најдете нешто“.

За време на некои процедури за ублажување на притисокот од зголемена простата, лекарите може да го анализираат ткивото што е отстрането, објаснува Грег. Тоа понекогаш може да доведе до случајна дијагноза на рак на простата. Како и да е, портпаролот на палатата појасни дека Чарлс нема рак на простата.

Пациентите обично добиваат рутинско снимање за време на третманот за бенигна хиперплазија на простатата што може да открие други неповрзани проблеми, вели Браули. КТ скен или МРИ на карлицата или абдоминалниот регион може да покаже знаци на рак на бубрезите или мочниот меур, на пример.

„Сега, имаме КАТ скенови и магнетна резонанца кои се толку добри што многу пати откриваме случајни работи“, рече Нарула. „И тогаш, во одредени процедури, вие користите опсег.

Обемот што се користи за време на операцијата на простата, исто така, може да открие знаци на рак на мочниот меур. „Ако поминете покрај (простатата), ќе влезете во мочниот меур“, вели Браули, „и тоа е местото каде што може да видите проблем со мочниот меур, кој често изгледа како карфиол да расте во мочниот меур“.

Иако ракот на бубрезите обично не доаѓа со забележливи симптоми во раните фази, објаснува Браули, луѓето со рак на мочниот меур може да покажат симптоми кои се преклопуваат со оние на бенигна хиперплазија на простатата.

„Некои видови на рак на мочниот меур може да предизвикаат симптоми на итност или зачестеност поврзани со урината“, се согласува Грег.

Поретко, лекарите може да видат знаци на колоректален карцином за време на овие рутински чекори на третман за зголемена простата, вели Браули. Или секогаш постои шанса други состојби, како што е лимфом, да бидат дијагностицирани преку рендген на граден кош за целосно неповрзано прашање, додава тој.

Ниту еден од овие видови на рак не е директно поврзан со или предизвикан од зголемена простата, објаснува Браули.

Иако е тешко да се знае точно со каква состојба може да се справува кралот Чарлс во моментов, „кога ќе ги откриете работите рано, тоа е најдоброто нешто кога станува збор за ракот, бидејќи имаме достапни третмани“, рече Нарула, и колку порано ви се дијагностицира, толку се поголеми шансите тие третмани да бидат ефективни.

„Неговото височество избра да ја сподели својата дијагноза за да спречи шпекулации и со надеж дека ќе помогне во разбирањето на јавноста за сите оние ширум светот кои се погодени од рак“, се вели во соопштението на Бакингемската палата.

Грег, исто така, се надева дека служи како важен потсетник дека секој што има симптоми на мочниот меур треба да разговара со својот лекар и да има редовен скрининг за рак, вклучително и скрининг за рак на простата, како што стареат.