Како украинските бранители на Северодонецк се повлекуваа со чамци под превезот на ноќта

Руските сили целосно го окупираа украинскиот град на источниот фронт. Тоа е најголемиот пораз на Киев во последниот месец од војната


Украински војници ја преминуваат реката крај Североодонецк на 19 јуни (Фото: Ројтерс)

 

СЛОВЈАНСК – Еден од последните украински бранители на Северодонецк рече дека се повлекол со чамец, разочаран што морал да си замине откако го издржал повеќенеделниот руски напад на разурнатиот град, но среќен што е жив додека тој и другите ја преминувале реката на повисоките места. Руските сили целосно го окупираа источниот град на линијата на фронтот во саботата, рекоа двете страни, потврдувајќи го најголемиот неуспех на бојното поле на Киев повеќе од еден месец по некои од најкрвавите борби во војната.

„Се разбира, беше срамота затоа што беше вложен многу напор за да се одбрани – тоа траеше со месеци“, рече Данило, 24-годишен војник кој рече дека е речиси меѓу последните што заминале. „Но…не сме премногу вознемирени колку што сакаме да живееме“. Тој и друг војник, Антон, кој исто така замина во последните денови, го опишаа своето повлекување преку реката Сиверски Донец во интервјуто во неделата.

Тие разговараа за Ројтерс во Словјанск, град на околу 60 километри западно од Сиевиеродонецк, кој сега стана едно од клучните упоришта на Украина за нејзината одбрана на индустриското срце на Донбас, каде е фокусиран рускиот напад. „Најмногу беше под темнина заради безбедност. Премините постојано се менуваа бидејќи и тие беа гранатирани“, рече Данило. Тој рече дека, колку што знае, никој не загинал во повлекувањето.

СТРАВУВАЊА ОД ВТОР МАРИУПОЛ

Антон рече дека бранителите на Северодонецк се плашеле од повторување на опкружувањето на челичарницата „Азовстал“ во јужниот пристанишен град Мариупол, каде стотици украински борци беа собрани на крајот пред да се предадат. Во Северодонецк, украинските сили исто така беа потиснати назад во големата индустриска област, овојпат онаа на хемиската фабрика „Азот“.

„Имаше многу цивили, војници и сè се движеше кон нас за да бидеме опколени“, рече Антон, обвинувајќи ја руската армија дека користи тактика „изгорена земја“. „Да беше само пешадија и напад, ние сè уште ќе можевме да се браниме, но нивната тактика е да ги уништат сите згради, да уништат сѐ што има и ние едноставно немаме каде да се зацврстиме, нема каде да водиме позициска војна, нема каде да се браниме“, рече тој.

„Тие само ја тестираат нашата издржливост. Нема логични објаснувања за нивните постапки, туку само нѐ исцрпуваат, тоа е целата нивна тактика“, рече тој.

Москва негира дека цели на цивили во, како што ја нарекува, „специјална воена операција“ во Украина. Киев и Западот ги обвинуваат руските сили за воени злосторства во конфликтот во кој загинаа илјадници, а милиони луѓе избегаа во странство. Антон рече дека на бранителите им било наредено да се повлечат бидејќи, поради големите загуби, немало смисла да се држат. Тој рече дека верува оти руските сили претрпеле многу потешки загуби.

„Кога се борите за секоја улица… секој парче од оваа земја станува ваш сопствен дом и се борите за сето тоа. Тешко е (одлуката да се повлечете), но тоа е наредбата и тоа значи дека е вистинската работа“, рече тој.

Назад во Словјанск, Татјана Химеон, поранешна кореографка, рече дека волонтирала да дистрибуира материјали, вклучувајќи чорапи, влажни марамчиња, панцири и шлемови. „Тешко им е на момчињата кога ги напуштаат окупираните градови. Затоа се насмевнуваме и ги гушкаме за малку да го олесниме расположението“, рече таа. „Но, генерално нивниот морал е добар. Ние веруваме во нив, се надеваме на нив“. (Ројтерс)