Како Тејлор Свифт заврши со мачор околу вратот за насловницата на „Тајм“ како „Личност на годината“

Освен нејзината убавина, очигледно, постои и идејата дека таа е вашата најдобра пријателка


Њујорк- Инез ван Ламсверде и Винуд Матадин, професионално попознати само по нивните први имиња, се фотографи на некои од највпечатливите портрети на познати личности од нивната генерација, од Лејди Гага до Барак Обама. Двојката, кои се партнери и во работата и во животот, се сретнаа како студенти на модното училиште во нивниот роден град Амстердам и се прославија како фотографи за врвни модни едиторијали и познати луксузни брендови.

Како рани прифаќачи на дигиталната фотографија, тие станаа познати по нивниот експериментален стил, остри слики и уметничка сензибилност – сите елементи кои помогнаа да се создадат нивните карактеристични портрети. Inez и Vinoodh имаат начин да направат секој предмет да изгледа и да се чувствува сигурен. Нивните често висок профил теми се направени уште помоќни, погламурозни и подинамични отколку што веќе се чувствуваат, правејќи ја двојката погодна за документарци во светот на славните.

Така, можеби е сосема соодветно дуото да се занимава со една тема културно доминантна како Тејлор Свифт. За време на нејзиното снимање на насловната страница во Њујорк за приказната за личност на годината на TIME, Инез и Винуд ја фатија поп-ѕвездата во нејзиниот врв, во средината на нејзината турнеја Ерас. Додека двојката ја фотографираше еднаш претходно, за  Вог во 2019 година, тие беа возбудени што повторно ќе соработуваат со неа, нарекувајќи ја „идеална тема“.

Пред објавувањето на приказната за личност на годината на TIME за 2023 година, Инез зборуваше за TIME за нивната инспирација за снимањето, што се смени откако последен пат ја фотографираа Тејлор и нивната омилена ера на Свифт.

TIME: Како се подготвивте за снимањето со Тејлор?

Инез ван Ламсверде: Најпрво, отидовме да го гледаме филмот The Eras Tour – тоа е едноставно неверојатно. И тогаш длабоко се нурнавме во сите нејзини различни персонификација и начинот на кој таа ги изразуваше своите чувства низ годините на нејзината кариера за да формира концепт. Најмногу бевме изненадени од тоа што ја гледавме како ги изведува своите стихови, начинот на кој таа се однесува со вас и како тоа ослободува извонредно чувство на емпатија кај неа. Начинот на кој таа зборува, начинот на кој таа гледа на животот, токму со ова засилено чувство на емпатија е сосема невообичаено. Во комбинација со оваа неверојатно гламурозна страна која наликува на стариот Холивуд и нејзината неверојатна сила, пркос и моќ, се обидовме да ја изразиме секоја од нив низ сите различни сесии што ги правевме.

Тејлор моментално е во средината на нејзината турнеја Ерас. Очигледно, таа беше во друга ера последниот пат кога ја фотографирафте во 2019 година. Што мислите, како се промени? Како ја доживувате во нејзината сегашна ера?

Мислам дека тоа е главно растење. Можев да го видам екстремното исполнување што таа го има од настапот. Таа сака да настапува. Ја сака врската што ја има со луѓето. Тоа е она што е невообичаено за нејзината отвореност и почит. Таа е само многу дарежлива, нежна личност; таа ќе има мислење и ќе го изрази на најпочитуван начин и е исклучително соработувачка. Необично е како некој од тоа ниво на слава всушност може да остане поврзан и во контакт со животот и нашите сопствени чувства. Таа воопшто не изгледа како да е отстранета од реалноста – таа е многу во неа.

Што мислите што ја прави Тејлор интересна тема за снимање?

Освен нејзината убавина, очигледно, постои и идејата дека таа е вашата најдобра пријателка. Она што е прекрасно кај неа е што таа е отворена и реална и ќе зборува за се, како во нејзините текстови – таа сака да се поврзува. Станува збор за она што таа го изразува со кое луѓето всушност можат да се поврзат, да се чувствуваат утешени или инспирирани, или да им се даде сила од тоа и тоа е сосема извонреден начинот на кој таа успева да го направи тоа. Таа во основа обезбеди саундтрак за животите на толку многу млади луѓе; луѓето пораснаа со неа.

Дали имате омилена е песна на Тејлор?

Тоа ми е тешко бидејќи сето тоа ми се допаѓа. Мислам дека Reputation е веројатно мојата омилена, само поради пркос на неа.

Можеме ли да зборуваме за фотографијата на Тејлор со нејзината мачка?

Бенџамин! [Свифт има мачор-рагдол по име Бенџамин Батон.]

Како настана оваа фотографија?

Има една книга на фотографот Бил Хејворд наречена „Луѓе на мачки“ од 70-тите, со новинарски фотографии на љубители на мачки и нивните мачки, но сето тоа се забавувачи, писатели, новинари – некои многу познати, некои не толку познати. И сликите се брилијантни. Тоа многу добро го покажува односот што луѓето го имаат со нивните мачки. Но, во исто време, [покажува] начинот на кој мачките се некако сами – тие се посебна раса на животни. Така, добив винтиџ копија од неа за Тејлор затоа што знам дека таа е голем љубител на мачки и нејзините мачки патуваат со неа. И реков: „Знаете, отсекогаш сум сакал да направам слика како онаа што е на корицата на таа книга, каде што мачката е на рамото на девојчето“. Тоа зборува за чувството да носите сè на рамениците, но да бидете пркосни додека го правите тоа. И таа се согласи и така се случи таа слика. (Тајм)