Како Швајцарија стана „втор дом“ на Тина Тарнер


Цирих– Тина Тарнер, позната и како „Кралицата на рокенролот“, засекогаш ќе остане запаметена по нејзиното динамично присуство на сцената, мелодиите кои звучат како стапала и ќе го истакне патот за другите црни уметници во музичката индустрија.

Иако славата на Тарнер започна во нејзиниот мал роден град Натбуш, Тенеси, нејзината публика беше ширум светот. Нејзините хит песни како „Private Dancer“ и „Nutbush City Limits“ ја направија огромна сензација во Европа и Австралија.

На 24 мај, Тарнер почина во нејзиниот дом покрај езерото во Швајцарија на 83-годишна возраст, откако претрпе „долго боледување“, рече нејзиниот публицист Бернард Доерти во изјава за NBC News.

Додека милиони луѓе ширум светот тагуваат за смртта на Тарнер, нејзините обожаватели во Швајцарија го украсуваат нејзиниот дом со цвеќиња, свеќи, рачно напишани белешки и друго.

Во интервју за Њујорк Тајмс, еден сосед ја опиша како „многу омилена“ во заедницата околу нејзиниот приватен имот во Куснахт, во близина на Цирих.

Општината објави соопштение во кое ја нарекува „горда граѓанка на Куснахт“ и истакнува дека ќе остане запаметена по нејзината топлина, нејзиниот „уникатен глас“ и нејзините прекрасни божиќни светла.

Ален Берсет, претседател на Швајцарската Конфедерација, исто така сподели почит на иконата на рокенролот на 24 мај.

„Со смртта на Тина Тарнер, светот изгуби икона“, се вели во преводот на твитот. „Вашите песни и многуте спомени поврзани со нив ќе останат со вас. Моите мисли се со семејството на оваа импресивна жена која најде втор дом во Швајцарија“.

Куснахт, Швајцарија, беше место за Тарнер да избега од нејзината реалност како добро позната поп ѕвезда, да ужива во дискреција и смиреност и да ја замени својата јавна личност за приватност.

Со Ајк Тарнер, 1965

Таа за прв пат се преселила во Англија во раните 80-ти, каде што ја продолжила својата кариера како соло уметник по разделбата во 1978 година со Ајк Тарнер, нејзиниот поранешен насилен сопруг . Според една статија во 1993 година во Вашингтон Пост, нејзините соло песни станаа поп хитови во Европа, а заслугата за потпишувањето договор со Capitol Records му ја припиша на британскиот пејач Дејвид Боуви.

Во „60 минути“ во 1996 година, таа рече дека е „сè уште многу Американка“, но додаде: „Не мислам дека ќе се вратам дома“.

Следната година, таа се отвори за преселба во Швајцарија во интервју со Лери Кинг. Таа рече дека ја напушти Америка „бидејќи мојот успех беше во друга земја, а моето момче беше во друга земја“.

Откако Кинг возврати дека Тарнер е „главна ѕвезда“ во САД, таа забележа „не толку голема како Мадона“.

На сцена во Ротердам, Холандија, 1990

„Јас сум голема како Мадона во Европа. Јас сум голема како, на некои места, Ролингстоунс“, рече таа, мислејќи на бендот предводен од нејзиниот долгогодишен пријател Мик Џегер.

Таа, исто така, нашла љубов со својата „сродна душа“ надвор од САД Во 1985 година, на аеродром го запознала германскиот музички директор Едвин Бах и тие двајца почнале да се забавуваат.

Повеќе од 10 години подоцна, кога Кинг ја праша: „Каде е дома? Тарнер веднаш одговори: „Цирих“, каде што работеше Бах.

„Мојот дечко се пресели таму за да ја води компанијата, и јас секогаш сакав да одам во Швајцарија и бев многу среќна“, рече Тарнер.

Во написот објавен по нејзината смрт, градоначалникот на Куснахт, Маркус Ернст, изјави за Асошиетед Прес дека Тарнер може да живее приватен живот во Швајцарија.

„Една од причините зошто таа дојде во Швајцарија беше да има сосема нормален живот“, изјави тој за медиумот. „Можеше да оди во ресторани без да биде фотографирана цело време… на улица, луѓето не зјапаа во неа или не бараа автограм“.

Во 2013 година, по 20 години живеење во Швајцарија, Тарнер се откажа од американскиот пасош и го започна процесот за официјално да стане швајцарски државјанин. Таа се омажи за Бах подоцна истата година на раскошна церемонија на која присуствуваа пријателите Опра Винфри и Боуви.

После тоа, таа се соочи со неколку битки со болеста, вклучително и мозочен удар во 2013 година, дијагноза на рак на цревата во 2016 година и откажување на бубрезите. Бах цело време беше покрај неа, а во 2017 година и го донира својот бубрег на сопругата.

На наградите „Греми“, Лос Анџелес, 2008

 

Во 2022 година, Тарнер и Бах го купија имотот во кој последен пат ќе живееше. Имотот на езерото Цирих, кое имаше 10 згради, езерце, поток, базен и пристаниште, чинеше 76 милиони долари, според Асошиетед Прес.

Тарнер ќе биде погребана на приватен погреб на кој ќе присуствуваат „блиски пријатели и семејството“, рече нејзиниот претставник Доерти во соопштението.