Како се збогатија најмладите милијардери од листата на „Форбс“

Во последните години се повеќе луѓе помлади од 40 години се на листата на најбогати луѓе во светот. Годинава ги има дури 15, додека претходната имаше 12. Најмладиот на листата на „Форбс“ има само 29 години, а до овој успех дошол занимавајќи се со криптовалути. Неколку негови „пријатели“ од списокот се занимаваат и со рударење на виртуелни пари, а покрај оваа активност, најмногу пари носат социјалните мрежи.

Најмладиот на листата на „Форбс“ на 400 најбогати Американци е 29-годишниот Сем Бенкмен Фрид, кој „тежи“ 22 и пол милијарди долари. Тој успеа благодарение на брзиот раст на FTX, берзата за криптовалути што ја основа пред две години во Хонг Конг и неговата сопствена крипто-инвестиција.

Никој освен Марк Закерберг, основачот на „Фејсбук“, не се збогатил толку во дваесеттите години од животот. Околу половина од неговото богатство е врзано за токените FTT на FTX, кои им помагаат на корисниците да тргуваат и да добијат попусти на берзата, пишува „Форбс“.

Во септември оваа година, тој објави дека го преместува седиштето на FTX од Хонг Конг на Бахамите, каде тргувањето со криптовалути е појасно регулирано. Светот слушна за него откако логото на FTX се појави на дресовите на бејзбол играчите на MLB, а неговата компанија плати и 135 милиони долари во мај за рекламирање во кошаркарската арена на Мајами Хит.

Извршниот директор на Snap

Втор на листата е Еван Шпигел, 33-годишен извршен директор на Snapchat. Првата милијарда ја заработи на 25 години.

Snapchat е апликација која ја користат околу 293 милиони луѓе секој ден за да испраќаат фотографии и видеа кои исчезнуваат по отворањето. Шпигел основал компанија со Боби Марфи, со кого студирал заедно.

Тие поседуваат околу една четвртина од Snap и имаат акции со право на глас кои им даваат контрола над одборот.

Колега од Snap

Трет на листата е колегата на Шпигел од студиото и од компанијата Боби Марфи. Тој поседува 15,2 милијарди долари. Богатството на снаповците се зголеми повеќе од тројно од минатата година, бидејќи акциите на апликацијата за социјалните медиуми скокнаа на рекордно високо ниво за време на пандемијата на коронавирус.

Snap забележа рекордни приходи од 982 милиони долари во вториот квартал од оваа година.

Повторно криптовалути

Фрид Ерсман, четвртопласиран 33-годишник, работи со криптовалути. Тој е ко-основач на Coinbase Global, кој беше формиран во 2012 година и ја напушти компанијата во 2017 година, но задржа околу шест проценти од неговите акции, што го сочинува најголемиот дел од неговото богатство. Во 2018 година учествувал во основањето.

Наследено богатство

Следен на листата е Лукас Волтон, кој „вреди“ 17,2 милијарди долари. 35-годишникот го наследил Волтон од својот татко. Тој поседува една третина од имотот на неговиот татко и служи како претседател на програмскиот комитет.

Тој донираше 360.000 долари за претседателската кампања на Џо Бајден и за заеднички комитети за собирање средства во 2020 година.

Ја основа апликацијата Robinhud

Еден од најстарите на листата е Беј Бет, кој има дури 35 години, а на сметката има 2,9 милијарди долари.

Заедно со Владан Теневи, тој во 2013 година ја основа апликацијата Робинхуд, во која сега поседува шест отсто од акциите. Примарниот извор на приход на Robinhood е продажбата на нарачки од клиенти на големи трговски компании.

Закерберг полека станува сениор

Најпознатото име од оваа листа, Марк Закерберг, основачот на „Фејсбук“, полека но сигурно го губи епитетот најмлад милијардер. Сепак, никој на листата се уште не може да го добие неговото богатство од 134,5 милијарди долари.

Акциите на Фејсбук остварија повеќе од 50 отсто профит, бидејќи сеприсутната компанија за социјални медиуми надмина 100 милијарди долари приход за 12 месеци, додавајќи речиси 50 милијарди долари на богатството на Закерберг и го прави еден од осумте најбогати на овогодинешниот Форбс 400.