Како Сара Фергусон се збогати со љубовен роман- принцот Ендру нема никаква врска


 

Англија- Нејзиниот романтичен роман за познатиот издавач Mills & Boon за огнената аристократска црвенокоса беше изненадувачки хит кај рецензентите и стана бестселер.

Неговиот успех сега се чини дека го трансформираше богатството на Сара, војвотката од Јорк, откако се дозна дека купила градска куќа во Мејфер од 5 милиони фунти како инвестиција за нејзините ќерки, принцезата Беатрис и принцезата Евгенија.

Имотот не е наменет да биде нејзин дом во блиска иднина и наместо тоа, најверојатно ќе биде изнајмен.

Веста за купувањето доведе до прашања за тоа како војвотката, која беше искрена за нејзините финансиски тешкотии во минатото, може да си го дозволи тоа.

Таа досега напишала еден успешен роман за Mills & Boon, насловен Нејзиното срце за компас, а друг е на пат, и потпишала договор со 22 книги како детски автор. Таа има и други деловни интереси, изјави извор.

Куќата mews е купена од имотот Гросвенор на војводата од Вестминстер, еден од најбогатите луѓе во Британија. Принцот Ендру не одигра никаква улога во договорот.

Војводата и војвотката сè уште имаат неподмирен долг во врска со швајцарската вила што ја поседуваат заеднички.

И двајцата моментално живеат во Royal Lodge во близина на замокот Виндзор, иако одделно. Се шпекулира дека војводата и неговата поранешна сопруга би можеле да бидат замолени да го напуштат големиот имот за време на следното владеење, откако тој „се повлече“ од службените должности.

Војводата потпиша 75-годишен закуп на имотот во 2003 година, но се подразбира дека договорот може да биде раскинат се додека тој е соодветно обештетен.

Принцот од Велс, за кој се смета дека е клучна движечка сила зад исчезнувањето на неговиот брат од јавниот живот, наводно има намера да побара од него да се исели од големиот имот во Виндзор откако ќе стане крал. Изворите велат дека е во рамките на подарокот на монархот да го прекине аранжманот на Royal Lodge.

Војводата од Јорк, исто така, повеќе нема стан во Бакингемската палата, откако крилото во кое се наоѓаше беше испразнето како дел од поширокото реновирање.

Зетот на војвотката Едуардо Мапели Моци работи на луксузниот имот.