Како компирот да не ‘рти брзо: Сите знаат дека треба да се чува на ладно и темно место, но главната финта е во ова овошје


Со едно овошје, компирот ќе остане свеж подолго време.

Кромпирот е еден од најпопуларните и најевтините зеленчуци, а со него можете да направите супа, предјадење, лепчиња, главно јадење или прилог. Лесно се прилагодува на секоја храна, а дефинитивно на сите најмногу им се допаѓа кога се прави помфрит или печен компир. Вообичаено, луѓето купуваат поголеми количини од овој зеленчук за да го најдат, бидејќи може да остане подолго, па не мора постојано да одат во продавница.

Но, често се случува да заборавиме на него или да не го користиме долго време и потоа да почне да ‘рти. Постои еден трик кој ќе ви помогне да го одржите свеж што е можно подолго. Сите веќе знаат дека компирите не треба да се чуваат во фрижидер, туку на суво и темно место, а ако ги ставите неколку јаболка, ќе спречат брзо да ‘рти.Овој едноставен трик многу ќе ви го олесни за складирање на храна, и постои уште една финта поврзана со готвење.
Доколку сакате да зготвите компири и да ги направите повкусни, задолжително додадете во водата 1 лажица оцет и 2-3 цели чешниња лук, како и ловоров лист. И мора да истурите двојно повеќе вода отколку кога готвите млади компири.