Како да се ослободите од првут: Не ви требаат скапи препарати, туку промена во исхраната, еве зошто пивото и лебот се важни!

Првутот е проблем што ги мачи и мажите и жените, кои честопати дури и не ја знаат причината за првутот на скалпот и појавата на непријатни бели лушпи.

Експертите велат дека меѓу причините е исхраната, еве што треба да јадете или да извадите од исхраната за да се искорени семето од првут, бидејќи тие се многу богати со цинк. Внесете темно чоколадо и кикирики како извор на биотин и цинк во вашата исхрана.

Ова се совети поврзани со исхраната против првут!

Намалете го внесот на шеќер

Шеќерот и едноставните јаглехидрати ги забрзуваат воспалителните процеси, затоа трошите помалку од нив бидејќи лушпеста кожа е исто така последица на воспалителниот процес.

Јадете повеќе овошје и зеленчук

Храната богата со растителни влакна, која ја добиваме од овошје и зеленчук, ја забрзува работата на дигестивниот систем. Здравиот дигестивен тракт е клучен за спречување на бројни проблеми, вклучително и воспалителни процеси, а добрата диета и помага на кожата да биде здрава. Се разбира, и скалпот!

Намалете го внесувањето на леб и пиво

Постојат студии кои го поврзуваат првутот со габите, па затоа треба да избегнувате храна што содржи квасец. Тука спаѓаат и  леб и тесто од квасец, но исто така пиво и вино.

Јадете здрави масти

Здравите масни киселини го одржуваат здравјето на кожата, а храната богата со нив вклучува туна, лосос, ленено семе, маслиново масло, авокадо, јајца, ореви … Грицкајте семки од тиква. Храната богата со цинк може да помогне и при проблеми со првут, па експертите предлагаат грицкање на семки од тиква.