Како да го подобрите вкусот на пржените компири? Заборавете на маслото, овие два се обавезни


Со овие совети ќе направите совршено вкусни пржени компири.

Кромпирот е зеленчук кој најчесто се користи во кујната, а освен што е евтин е и вкусен и од него можете да направите милион јадења. Најчесто се служи како прилог, а најпопуларни се печените или пржените компири. Често можете да најдете пржени компири во менијата на рестораните, но дури и кога ќе ги готвите дома, можете да го подобрите нивниот вкус со неколку едноставни совети.

Какво масло се користи?
Најдобро е да се пржи компирот на маснотии, но ако користите масло, задолжително додадете малку путер, бидејќи така ќе му го подобрите вкусот.

Како да добие златна боја?
Куркумата е зачин кој не се користи често во кујната, но не само што е здрав, туку има и пријатен мирис кој го подобрува вкусот на секое јадење. Покрај тоа, куркумата ќе му даде на овој зеленчук вистинска златна боја.

Зошто се додава слатка мелена пиперка?
Ако сакате да експериментирате со храната, тогаш задолжително додадете слатка и лута мелена пиперка на пржените компири. Прилогот ќе добие специфичен вкус и гурманите ќе бидат воодушевени.