Кајли Џенер е најбогата ѕвезда на Инстаграм

САД– Риалити ѕвездата, Кајли Џенер, уште еднаш беше именувана за најбогатата ѕвезда на социјалната мрежа Инстаграм.

И тоа воопшто не е случајно. Најмладата сестра во семејството Кардашијан  заработува 1,2 милиони фунти за секоја спонзорирана објава, објави Метро.

Износот е зголемен за 27 отсто од минатата година. Кајли е проследена од пејачката Аријана Гранде, која има уште повеќе следбеници на нејзината социјална мрежа. Сепак, таа  добива 800.000 фунти за неа.

Рангирањето е направено од HopperHQ.com врз основа на бројот на следбеници, нивниот ангажман и фреквенцијата на постовите.

Според нивните податоци, Ким Кардашијан исто така е вклучена во рангирањето, чија сметка изнесува 730.000 фунти.

Од гледна точка на компаниите, овие платени реклами честопати вредат секој денар “. Во март, 21-годишната Кајли Џенер беше прогласена од магазинот Форбс за најмлад милијардер во историјата. Таа продолжува да ја проширува својата козметичка империја со нови производи од лице и тело.