Кај кратовското село Филиповци пронајдена почината 36-годишна жена

Жител на кратовското село Филиповци пронашол тело на жена во атарот на селото додека ја напасувал стоката, информираат од Министерството за внатрешни работи.
Според информациите од портпаролот на Секторот за внатрешни работи Куманово, Живкица Чавдаревиќ, случајот бил пријавен во Полициската станица од општа надлежност Кратово на трети септември околу тринаесет часот и четириесет минути.
-На трети септември, 54 – годишниот К.Д. од село Филиповци, Кратовско, во ПС од ОН Кратово, пријавил дека неговиот соселанец 
М.Д. истиот ден на место викано „Змијарник“  во атарот на селото Филиповци при напасување на стока ја пронашол мртва 36-годишната М.Г. од истото село, информира Чавдаревиќ.
Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Кратово.
По наредба на јавен обвинител телото на починатата е предадено на Институт за Судска медицина за вршење на обдукција.