Јулија Тимошенко сериозно болна од Ковид-19

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е позитивна на Ковид-19 и е во сериозна состојба со треска, пренесува Ројтерс.

Тимошенко (59), кој двапати служеше како премиер пред нејзиниот пораз на претседателските избори во 2010 година, стана првиот високо профилиран украински политичар за кој се знае дека има Ковид-19.

„Нејзината состојба се оценува како сериозна, нејзината температура е до 39 (Целзиусови)“, рече портпаролката на нејзината партија Татковина, одбивајќи да каже дали Тимошенко е хоспитализирана или да даде дополнителни детали.

Украина доживеа голем пораст на инфекции оваа недела, при што во саботата се пријавени нови 2.328 случаи. Севкупниот број на инфекции достигна 104.958, заедно со 2.227 смртни случаи.

Тимошенко се издигна на важноста како колидер на украинската „Портокалова револуција“ во 2004 година, во која прозападниот Виктор Јушченко беше потврден како претседател, откако судот прогласи дека изборниот резултат бил лажиран во корист на неговиот промосковски противник.