Јапонскиот премиер Шинзо Абе ќе поднесе оставка поради здравјето

Шинзо Абе два пати беше во болница за една недела. Тој се мачи со хронично воспаление на цревата уште од тинејџерски денови (Фото: АФП)

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, треба да ја објави својата оставка подоцна во петок, според јавниот радиодифузен сервис НХК, во услови на зголемена загриженост за неговото здравје откако тој направи две болнички посети во текот на една недела.

Официјални лица од владејачката Либерално-демократска партија (ЛДП) претходно се обидоа да ги прекинат шпекулациите дека Абе можеби не е во состојба да го издржи мандатот, кој требаше да заврши во септември 2021 година, откако се намножија гласините околу неговата здравствена состојба.

Заменикот на Абе, министерот за финансии склон кон гафови, Таро Асо, се очекува да ја преземе функцијата вршител на должноста премиер, но неговата оставка е речиси сигурно дека ќе предизвика лидерска трка во ЛДП.

Една од болничките посети на Абе траеше осум часа, а за него е познато дека страда од улцеративен колитис, хронична состојба на воспалено дебело црево, која беше делумно одговорна за да ја напушти функцијата по само една година за време на неговиот претходен мандат како премиер во 2007 година.

Абе ја оствари најновата болничка посета истиот ден кога стана лидер со најдолг стаж во Јапонија, со што го урна рекордот поставен од неговиот пра-вујко, Еисаку Сато, пред половина век.

Акира Амари, висок функционер на партијата и близок сојузник на премиерот, рече дека Абе бил многу поздрав од последниот пат кога го видел кон средината на август. Абе „веројатно е исцрпен ментално“, рече Амари во интервју за Ројтерс, додавајќи дека неговиот „глас бил посилен, а му се вратила бојата на кожата“.

Абе, кој ќе наполни 66 години следниот месец, досега јавно кажа малку за неговите посети на универзитетската болница во Кеио, изјавувајќи им на новинарите оваа недела само дека сака да се грижи за своето здравје и да продолжи со работата.

Тој не посочи дали неговите неодамнешни здравствени проблеми биле поврзани со состојбата на цревата, со која се мачи уште од тинејџерските години. Кога по втор пат стана премиер на крајот на 2012 година, Абе рече дека е во состојба да ги контролира симптомите со лекови што не биле достапни за време на неговиот прв период на функција. (Според агенциите)