Јаник Синер испиша историја – во епски меч го освои Австралија опен

Иако заостануваше два сета младиот Италијанец снајде сила и откри подобра игра за да го совлада Русинот Данил Медведев во пет сета

Јаник Синер ја прославува победата против Данил Медведев

Јаник Синер ја надмина негативата од два сета и го победи Русинот Данил Медведев со 3-6 3-6 6-4 6-4 6-3 во возбудливо финале од пет сета и ја освои титулата на Австралија опен во неделата, станувајќи првиот Италијанец кој освои грен слем од 1976 година.

Извонредниот кам-бек на 22-годишниот играч го заврши специјалниот турнир за Синер, на кој тој го победи светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на патот до неговото прво гренд слем финале во историјата и заврши со неговата прва титула на големите натпреварувања.

Таквата драма обезбеди соодветно финале за турнирот на кој имаше неверојатни 35 трилери во пет сета, израмнувајќи го рекордот на отворената ера за кој било грен слем, додека Медведев брзо обезбеди водство од два сета, првично вршејќи притисок врз младиот Италијанец кој остана бранејќи се од секој агол на теренот по прецизниот, агресивен пристап на носителот број 3.

Но, како што одминуваше натпреварот, Синер возврати, ја приспособи сопствената тактика и почна да го издржува својот противник за време на подолгите размени. Одеднаш, тој го освои третиот сет, за првпат го скрши Медведев додека Русинот сервираше да остане во сетот и плимата почна да се менува.

Данил Медведев имаше целосна контрола во првите два сета

Тој импулс го однесе Синер во четвртиот и петтиот сет, откако тој го поништи дефицитот и стана најмладиот машки играч кој победил на Австралија Опен од 2008 година, како и само третиот Италијанец кој некогаш освоил гренд слем.

“Јас сум горд. Не знам што навистина се случува“, изјави Синер потоа за Еуроспорт. „Тоа беше тежок натпревар. Тој започна навистина добро, ме премести низ теренот, не можев да го направам мојот план за играње да функционира.

„Но, тогаш некако во третиот сет ги барав малите шанси што ги искористив, а потоа во одреден момент натпреварот се промени и навистина сум среќен како реагирав. Сега има толку многу емоции, мислам дека треба да седнам и да го обработам тоа, но очигледно е неверојатно чувство“.

За Медведев, тоа беше сурово ехо на финалето на Австралија Опен во 2022 година, кое го загуби од Рафаел Надал, кога повторно дозволи да се лизне водство од два сета. По поразот од Синер, 27-годишниот тенисер влезе во некоја несакана историја со тоа што стана првиот играч во опен ерата кој загубил повеќе гранслем финалиња на таков начин.

Беше долг, исцрпувачки пат за него дури и да стигне до финалето, играјќи во три меча во пет сета и помина речиси 21 час надвор на теренот пред неделниот судир со Синер и, како што натпреварот се вовлекуваше во завршната фаза, тој замор почна да се покажува.

По поразот на две финалиња на Австралија опен претходно, против Новак Ѓоковиќ во 2021 година и Рафаел Надал во 2022 година, имаше одреден интензитет во играта на Медведев во првите два сета.

Тој рано го скрши Синер за да поведе со 2-1 во првиот сет, претворајќи ја својата втора брејк-топка кога Италијанецот се двоумеше за повторно да освои поен и сетот.

Додека Синер се појавуваше во своето прво гренд слем финале, Медведев е веќе гренд слем шампион кој играше во своето четврто големо финале и таа разлика во искуството првично се покажа бидејќи Русинот го контролираше темпото на мечот со 14 винери и пет аса во првиот сет.

Медведев продолжи да го притиска Синер на почетокот на вториот сет, принудувајќи го да сервира маратонски натпревар со пет израмнувања, но, некако, младиот Италијанец издржа пред да го признае брејкот во неговиот следен сервис гем.

Набргу потоа направи двоен брејк и иако се врати назад, Медведев го заврши вториот сет, навидум ставајќи ја едната рака на трофејот.

Третиот сет беше порамномерен, додека Синер не го скрши Медведев додека тој сервираше за да остане во сетот, започнувајќи го својот епски камбек.

И динамиката продолжи да се врти кон Синер додека тој конструираше брејк-точка за време на секој од првите два сервис-гема на Медведев на почетокот на четвртиот сет, иако на почетокот одбраната на Русинот функционираше.

Медведев, исто така, имаше шанси да зададе решавачки удар, доведувајќи до брејк топката со сервис на Синер и сетот израмнет на 3-3, но Италијанецот испука ас за да ја намали опасноста.

И Синер го израмни натпреварот набргу потоа, уште еднаш направи брејк додека  Медведев сервираше за да остане во сетот, предизвикувајќи ерупција на публиката во Род Лејвер арената.

„Во мојата глава“, изјави Синер потоа за Еуроспорт, „Знаев дека [Медведев] играше толку многу часови на теренот и колку подолго трае натпреварот, знаев дека можеби ќе бидам фаворит и мислам дека денеска тоа беше многу важно“.

Додека Медведев беше уморен, Синер ја презеде контролата на натпреварот и ја запечати клучната брејк-точка на почетокот на петтиот сет со форхенд винер на пред да го заврши својот извонреден кам-бек со форхенд по линијата, паѓајќи на подот веднаш потоа за да ја слави неверојатната прва гранд слем титула.

Со својата победа, Синер се приклучува на редовите на италијанските гренд слем играчи – заедно со Никола Пјетранџели и Адријано Паната.