Извлечени двојките за плејофот за ЕП 2024


Нион – Во Нион денес беа извлечени паровите за плејофот за пласман на Европското фудбалско првенство 2024.

Ждрепката одлучи Велс да игра со Финска, Израел да се соочи со Исланд, а Босна и Херцеговина со Украина.

Сите плејоф двојки за ЕП 2024:

Лига А: Полска – Естонија, Велс – Финска.
Победникот од вториот пар ќе игра на домашен терен во финалето.

Лига Б: Израел – Исланд, Босна – Украина.
Победникот од вториот пар ќе биде домаќин на финалето.

Лига Ц: Грузија – Луксембург, Грција – Казахстан.
Победникот од првата двојка ќе биде домаќин на финалето.

Полуфиналните сребри ќе се играат на 21 март 2024 година, а финалните на 26 март 2024 година.

Тројцата победници од финалето ќе учествуваат на Еуро 2024 година во Германија.