Израелските војници приведените ги соблекуваат до долна облека


 

Сликите од Газа, кои кружеа на социјалните мрежи во четвртокот, покажаа масовно приведување од страна на израелската војска на мажи кои беа принудени да се соблечат во долна облека, да клечат на улица, да носат превез на очите и да се пакуваат во товарниот дел на воено возило.

Точните околности и датумите на приведувањето се нејасни, но идентитетот на некои од приведените беше потврден од колеги или членови на семејството.

И Израелските одбранбени сили (ИДФ) и Хамас одговорија во петокот на сликите.

Портпаролот на ИД, Џонатан Конрикус, изјави за Си-Ен-Ен дека мажите на сликата биле „членови на Хамас и осомничени членови на Хамас“. Тој рече дека биле „без облека за да се уверат дека не носат експлозив“.

Изат ал Ришк, член на политичката канцеларија на Хамас, го обвини Израел во изјавата за „киднапирање, инвазивни претреси и растурање“, како што рече, „група раселени палестински цивили“. Тој тоа го нарече „осудливо злосторство“ и ги повика организациите за човекови права да интервенираат.

Некои од мажите се цивили без позната поврзаност со милитантни групи, според разговорот што Си-Ен-Ен го имал со еден од нивните роднини и изјавата на еден од нивните работодавци, новинска мрежа.

Евро-медитеранскиот монитор за човекови права објави слика од едно притворање и во соопштение на својата веб-страница во четвртокот рече дека „израелската армија уапсила и сериозно малтретирала десетици палестински цивили“.

Си-Ен-Ен геолоцираше некои од сликите во Беит Лахиа, северно од градот Газа.

Израелските медиуми, без да наведат извор, сликите ги прикажуваат како предавање на членовите на Хамас. Новинар го прашал портпаролот на ИДФ, контраадмиралот Даниел Хагари, за сликите за време на прес-конференцијата во четвртокот, велејќи: „Видовме слики од многу заробеници, терористи на Хамас, кои ИДФ ги уапси за време на копнените маневри“.

Хагари рече дека, во борбата против Хамас, „оние што останаа во областа постепено излегуваат надвор“.

„Ние истражуваме и проверуваме кој има врски со Хамас, а кој нема“, рече тој. „Сите ги апсиме и ги испрашуваме. Ќе продолжиме да го растураме секое од тие упоришта додека не завршиме“.

Во изјавата во четвртокот, Ал-Араби Ал-Џадид рече дека еден од нивните дописници и неколку членови на неговото семејство се меѓу приведените како дел од инцидентот прикажан на сликите.

Диа Ал-Кахлут наводно бил уапсен од израелските војници под закана со оружје и принуден да ја остави својата ќерка со инвалидитет зад себе, пред да биде наводно соблечен и претепан.