Израелските сили спасија двајца заложници, а при тоа убија 67 Палестинци


Еден од ослободените заложници, Луис Хар, во прегратка на роднините

 

Израелските сили спасија двајца заложници рано во понеделникот кога упаднаа во силно чуван стан во Појасот Газа извлекувајќи ги заробениците под оган во драматична акција што беше мал, но симболично значаен успех за Израел. Во тешки воздушни напади кои обезбедија покритие за операцијата загинаа најмалку 67 Палестинци, според здравствените власти на опколената територија.

Маките на заложниците длабоко ги потресе Израелците, а спасувањето во густо населениот град Рафа накратко го подигна духот на една нација која сè уште се оптоварена од прекуграничниот напад на Хамас минатата година, кој ја започна војната. Израел го опиша Рафах – град на јужниот раб на Појасот Газа каде што 1,4 милиони Палестинци избегаа борејќи се на друго место – како последно преостанато упориште на Хамас на територијата и сигнализираше дека неговата копнена офанзива наскоро може да го таргетира градот.

Во Газа, операцијата започна уште една трагедија во војната во која загинаа 28.340 Палестинци на територијата, раселени над 80% од населението и започна масовна хуманитарна криза.

Повеќе од 12.300 малолетни палестински – деца и млади тинејџери – се убиени во конфликтот, соопшти во понеделникот Министерството за здравство во Газа, управувана од Хамас. Меѓу убиените има и околу 8.400 жени. Тоа значи дека малолетниците сочинуваат околу 43% од починатите, а жените и малолетниците заедно сочинуваат 73% од починатите.

Телата на убиени Палестинци во ноќното бомбардирање на Рафа

Портпаролот на израелската војска, контраадмиралот Даниел Хагари, рече дека специјални сили влегле под оган на вториот кат на зградата во Рафа во 1,49 рано утрото во понеделникот. Тоа било придружено некоја минута подоцна во воздушни удари во околината. Тој рече дека заложниците ги чуваат вооружени милитанти на Хамас и дека членовите на спасувачкиот тим ги штителе заложниците со нивните тела додека на неколку места избила тешка битка со вооружените лица на Хамас.

Армијата ги идентификуваше спасените како Фернандо Симон Марман (60) и Луис Хар (70), киднапирани од милитантите на Хамас од кибуцот Нир Јицак на 7 октомври. Канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху соопшти дека тие имаат и аргентинско државјанство.

Заложниците со хеликоптер биле пренесени во медицинскиот центар Шеба во централниот дел на Израел, и се вели дека нивната состојба дека е добра. Тие се само вториот и третиот заложник што се спасени безбедно; жена војник беше спасена во ноември.

Спасувањето, за кое Хагари рече дека е засновано на прецизни разузнавачки информации и планирано некое време, е зајакнување на моралот за Израелците, но мал чекор кон ослободување на преостанатите заложници, за кои се верува дека се распространети и скриени во тунелите, најверојатно во лоша состојба.

Воздушните напади што ги поддржаа израелските сили го погодија преполниот Рафа среде ноќ и десетици експлозии можеа да се слушнат околу 2 часот по полноќ. Во нападфите загинаа 67 лица, вклучувајќи жени и деца.