Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Процентот на цивилни жртви е поголем од оној во сите светски конфликти во 20. век, покажуваат податоците


Ранета Палестинка ја држи раката на еден нејзин загинат роднина во Газа (Фото: АП)

 

Кампањата за воздушно бомбардирање на Израел во Газа е најнедискриминаторната во однос на цивилните жртви во последниве години, покажа студијата објавена од израелски весник.

Анализата во „Хаарец“ дојде додека израелските сили во саботата се бореа за да ја зацврстат својата контрола врз северниот дел на Газа, бомбардирајќи го квартот Шеџаија во градот Газа, а исто така извршија воздушни напади врз Рафа, град на јужната граница со Египет, каде што израелската армија им кажа на луѓето во Газа да се засолни.

Целосниот биланс на загинати во изминатите 24 часа е нејасен, но главната болница во централна Газа, Деир ал-Балах, објави дека примила 71 тело, а 62 тела биле пренесени во болницата Насер во главниот јужен град Кан Јунис според министерството за здравство управувано од Хамас.

„Хаарец“ објави анализа на Јагил Леви, професор по социологија на Отворениот универзитет во Израел, која откри дека во три претходни кампањи во Газа, во периодот од 2012 до 2022 година, соодносот на цивилните жртви на вкупниот број на загинати во воздушните напади била околу 40 отсто. Тој сооднос се намали на 33 отсто во кампањата за бомбардирање претходно оваа година, наречена операција „Штит и стрела“.

Во првите три недели од тековната операција „Железни мечеви“, процентот на цивили од вкупните смртни случаи се искачи на 61 отсто, што Леви го опиша како „убиство без преседан“ за израелските сили во Газа. Според Леви, соодносот е значително повисок од просечниот биланс на цивили во сите конфликти ширум светот во текот на 20. век, во кои цивилите изнесуваат околу половина од загинатите.

„Широк заклучок е дека опсежното убивање на цивили не само што не придонесува ништо за безбедноста на Израел, туку дека ги содржи и основите за понатамошно поткопување“, заклучи Леви. „Газанците кои ќе излезат од урнатините на нивните домови и загубата на нивните семејства ќе бараат одмазда што нема да може да издржат ниту едни безбедносни аранжмани“.

Студијата ја потврдува истрагата од пред 10 дена на израелско-палестинското списание „+972“ и весникот на хебрејски јазик „Локал кол“, кои открија дека Израел намерно цели на станбени блокови за да предизвика масовни цивилни жртви со надеж дека луѓето ќе се свртат против нивните владетели на Хамас. Бројките ќе направат непријатн ситуација за администрацијата на Бајден, која се соочува со глобални критики и изолација поради тоа што стави вето на гласањето за прекин на огнот во Советот за безбедност на ОН во петокот.

Од почетокот на војната, поттикната од смртоносниот напад на Израел на 7 октомври од страна на Хамас, САД се обидуваат да ги убедат израелските сили да бидат подискриминирачки при изборот на цели и постојано тврдеа дека израелските одбранбени сили (ИДФ) се „приемливи “ на советите на САД, и покрај постојано високиот број на цивилни жртви.

Портпаролот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, го повтори тоа тврдење додека ги брифираше новинарите во петокот, но додаде: „Сигурно сите признаваме дека може да се направи повеќе за да се обидат да се намалат цивилните жртви и ќе продолжиме да работиме со нашите израелски колеги за таа цел“.

Кирби говореше додека администрацијата на Бајден се соочуваше со обвинувања за поттикнување на воени злосторства поради ставање вето на резолуцијата на Советот за безбедност.

Хјуман рајтс воч рече дека САД ризикуваат „соучесништво во воени злосторства“ со тоа што продолжуваат да му даваат оружје и дипломатска поддршка на Израел. Пол О’Брајан, извршен директор на Амнести интернешнал САД, рече: „Со ова вето, американската влада срамно врти грб на огромното цивилно страдање, неверојатниот број жртви и невидената хуманитарна катастрофа во Газа“.

Саудискиот министер за надворешни работи, Фајсал бин Фархан Ал Сауд, се состана со американскиот државен секретар, Антони Блинкен, во Вашингтон во петокот вечерта за да го одржи притисокот за „итни чекори“ за воспоставување прекин на огнот за да може да се достави хуманитарна помош.

Соочени со глобалните критики, американските власти ја истакнаа улогата што САД ја одиграа во притисокот за хуманитарни испораки за Газа преку преминот Рафа. Кирби рече дека американски воен транспортен авион слетал во Египет во петокот со речиси 26.000 килограми храна, вода и лекови за Газа.

„Сигурно сме свесни за страдањата на луѓето во Газа и правиме сѐ што можеме не само да внесуваме работи таму, туку и да водиме вистински меѓународен напор да внесеме работи таму“, рече тој.

Кирби рече дека помалку од 100 камиони поминале низ преминот Рафа во петокот, што е околу половина од дневниот волумен што влегоа во Газа за време на еднонеделниот хуманитарен прекин на огнот на крајот на минатиот месец.

ИДФ соопшти дека не успеала во обидот за спасување заложници во петокот. Главниот портпарол, контраадмиралот Даниел Хагари, рече: „Силите извршија рација на локација на Хамас и елиминираа терористи кои учествуваа во киднапирањето и заробувањето на заложниците“.

Тој рече дека двајца израелски војници биле тешко ранети во мисијата, а ниту еден заложник не бил спасен. Тој не ги потврди тврдењата на Хамас дека еден заложник, 25-годишниот Сахар Барух, бил убиен во обидот за спасување, но неговиот домашен кибуц во Беери објави дека Барух починал. (Гардијан)