Израел и Хамас на чекор до договор за ослободување десетици заложници


 

Израелската влада треба да заседава вечерва за да даде конечно одобрение за договорот со Хамас за ослободување на заложници, пренесуваат повеќе израелски медиуми.

На состанокот со резервните трупи во јужен Израел претходно, премиерот Бенјамин Нетанјаху рече дека „напредуваме“ кон договор. „Мислам дека не треба да кажам премногу, дури и сега, но се надевам дека наскоро ќе имаме добри вести“.

Претходно, вестите на Канал 12 цитираа висок израелски функционер дека „ние сме многу блиску до договор“. Истакнувајќи дека има уште технички прашања што треба да се решат, функционерот рече дека има договор најмалку 50 луѓе да бидат ослободени, додека десетици други би можеле да бидат ослободени во замена за продолжување на планираниот прекин на огнот по првите неколку дена.

Оние кои треба да бидат ослободени, во фази во неколку дена, се очекува да бидат околу 40 деца, нивните мајки и други жени, се вели во извештајот.

Во замена, Израел наводно ќе ослободи околу 300 Палестинци, меѓу кои и жени и малолетници. Наводно, ќе има прекин на огнот во војната бидејќи објавувањата ќе продолжат. Според некои извештаи, Израел, исто така, ќе престане да користи беспилотни летала за следење делови или цела Газа неколку часа дневно за време на прекинот на огнот.

Главниот посредник за ослободување на заложниците, Катар, денеска објави дека е „многу оптимист“ за финализирање на договорот за ослободување на десетици заложници од Израел, држени од терористите во Газа од 7 октомври.

Мајед ал Ансари, портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи, во објава на Икс рече: „Работиме на постигнување договор и сега сме на најблиската точка на која некогаш сме биле во постигнувањето договор. Ние сме многу оптимисти, се надеваме, но исто така сме многу заинтересирани за ова посредување да успее да постигне хуманитарно примирје“.