Изјавата на Лавров дека Западот бара „конечно решение“ во стилот на Хитлер го налути Израел

Протести не само од Израел, туку и од Германија и Франција


 

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во средата ги обвини САД и Европа дека бараат „конечно решение“ за „руското прашање“ споредливо со планот на Адолф Хитлер да ги уништи Евреите во Втората светска војна, предизвикувајќи гнев кај Израел, Германија и некои други западни противници на Москва.

„Како што Наполеон ја мобилизираше практично цела Европа против Руската империја, исто како што Хитлер мобилизираше и зароби … мнозинството европски земји и ги испрати против Советскиот Сојуз, сега САД организираа коалиција“, рече Лавров на годишната конференција за печатот.

Западните земји, рече тој, „преку Украина водат војна против нашата земја“.

„Задачата е иста: конечно решение на ‘руското прашање’. Исто како што Хитлер сакаше конечно да го реши еврејското прашање“.

Израел рече дека забелешките на Лавров се „неприфатливи“.

„Секоја споредба или поврзување на актуелните настани со планот за конечно решение на Хитлер за истребување на еврејскиот народ ја искривува историската вистина, го сквернави споменот на загинатите и на преживеаните и треба силно да се отфрли“, изјавија од израелското министерство за надворешни работи.

За време на Хитлер, нацистичка Германија и нејзините соработници убија околу шест милиони Евреи во холокаустот.

Германија рече дека изјавата е „ужасна“.

„Историската лекција што треба да се извлече овде е: воените злосторства на Русија во Украина нема да бидат заборавени ниту оставени неказнети“, рече германскиот амбасадор во Израел Штефен Зајберт.

Француската амбасада во Израел изјавите на Лавров ги нарече „безобразни и срамни“.

„Едно и единствено ‘Конечно решение’ остави неискажлива лузна во историјата на човештвото“, се вели во француската изјава.

Лавров се соочи со обвинувања за антисемитизам во последните месеци.

Врските меѓу Израел и Русија се влошија во мај по тврдењето на Лавров дека Адолф Хитлер има еврејско потекло и дека „некои од најлошите антисемити се Евреи“, во обид да се објасни инвазијата на Москва како обид за „денацификација“ на Украина, чиј претседател Володимир Зеленски е Евреин.

Израел – заедно со многу западни земји – остро го критикуваше Лавров за тие коментари, кои тогашниот министер за надворешни работи Јаир Лапид ги нарече „непростливи“.

Руското Министерство за надворешни работи потоа ги удвои тврдењата во изјавата во која го обвини Лапид дека дава „антиисториски изјави“ кои „во голема мера објаснуваат зошто актуелната израелска влада го поддржува неонацистичкиот режим во Киев“.

Рускиот претседател Владимир Путин на крајот му се извини на Израел за коментарите на Лавров.

Москва постојано се обидува да ја оправда својата инвазија на Украина со тврдење дека работи на спротивставување на неонацистичките сили во земјата, нешто што во голема мера го отфрлија повеќето западни земји. (АФП)