Изборниот колеџ ја потврди победата на Бајден над Трамп

Демократот Џо Бајден во понеделникот го освои гласањето на Изборниот колеџ од држава до држава, што формално го одредува претседателството на САД и и стави крај на кампањата на претседателот Доналд Трамп да го поништи поразот на изборите на 3 ноември.

Калифорнија, најнаселенаta држава, во понеделникот попладне му ги достави своите 55 изборни гласови на Бајден, поставајќи го официјално поранешниот потпретседател над 270 гласа потребни за обезбедување на Белата куќа. Врз основа на резултатите од ноември, Бајден освои 306 изборни електори наспроти 232 на Трамп.

Претходно, изборите во неколку големи држави на боиштето каде Трамп неуспешно се обидуваше да го смени резултатот – Аризона, Georgiaорџија, Мичиген, Невада, Пенсилванија и Висконсин, исто така гласаа за Бајден, кој треба да ја преземе функцијата на 20 јануари заедно со потпретседателката Камала Харис.

Традиционално формалност, гласањето на Изборниот колеџ – утврдено за понеделникот според федералниот закон – имаше големо значење заради непоткрепените тврдења на Трамп за широка измама.

Бајден планираше главно обраќање подоцна во понеделникот по локално време за да ја одбележи оваа пригода и да ги повика Американците да „свртат страница“ од ерата на Трамп.

„Пламенот на демократијата беше запален во оваа нација одамна“, се очекуваше тој да каже, според извадоците објавени од неговиот преоден тим. „И сега знаеме дека ништо – дури ни пандемија – или злоупотреба на моќ – не може да го изгасне тој пламен.

Во оваа битка за душата на Америка, победи демократијата“.

Немаше никаква шанса гласањето во понеделник да ја поништи победата на Бајден и, со неуспехот на правната кампања на Трамп за враќање на резултатите, надежите на претседателот се да го убеди Конгресот да не го прифати гласањето на електорите на специјалната седница на 6 јануари – обид што практично е сигурно дека нема да успее.

Електорите се типично лојалисти на партиите кои го претставуваат кандидатот победник во нивната држава, со исклучок на Мејн и Небраска.

Трамп кон крајот на минатиот месец рече дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ гласа за Бајден, но оттогаш продолжи со неговата кампања без преседан да го поништи неговиот пораз. Во понеделникот, тој повтори серија непоткрепени тврдења за изборна измама.

Трамп ги повика законодавците на републиканските држави да назначат свои електори, во суштина да ја игнорираат волјата на гласачите, но пратениците во голема мерка ја отфрлија идејата.

„Се борев напорно за претседателот Трамп. Никој не сакаше тој да победи повеќе од мене“, рече Ли Четфилд, републикански спикер на Претставничкиот дом во Мичиген. „Но јас ја сакам и нашата република. Не можам да сфатам дека треба да ги ризикувам нашите норми, традиции и институции да донесеме резолуција за ретроактивно менување на електорите за Трамп“. (Ројтерс)