Изборна кампања во Бугарија: Уморни се и политичарите и граѓаните

Петта кампања за последниве две години, па затоа го нема ентузијазмот. Коалицијата ПП-ДБ води позитивна кампања, Борисов зборува за апокалипса. БСП цврсто на про-Путиновиот фронт


 

Изборите се за две недели. Кампањата e на половина пат. Тоа оди без особен ентузијазам и за партиите и за гласачите, што е разбирливо – ова е петта изборна кампања во последните две години. Анкетите уште еднаш покажуваат ќор-сокак во парламентот, без посебни изгледи за стабилна влада. Ова се чини дека зацртува уште едни парламентарни избори наесен, заедно со локалните. Односно, можно е да се повтори истата досадна вежба, но со одредени варијации, бидејќи тогаш во неа ќе учествуваат и кандидатите за градоначалници.

Од почетокот на кампањата, анкетите покажаа слични резултати. Разликата меѓу првата и втората политичка сила е занемарлива. Агенциите ѝ даваат кревко водство на коалицијата „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“ пред ГЕРБ. Неизвесност е и за третото место за кое се борат ДПС и Преродбае. БСП е петта и последна партија посочена како сигурен учесник во новиот парламентарен состав.

Малку под линијата, но со потенцијал да ја преминат, се три политички сили: Бугарски подем, Левица и Има таков народ.

Останува да видиме дали во следните две недели ќе дојде до заживување и жар на кампањата. Поттик за тоа можеби ќе бидат појавувањата на институциите кои треба да стојат настрана од политичката трка – претседателот во лицето на службената влада и обвинителството. Но, оваа недела и двајцата фрлија медиумска „бомба“ со цел да ја погодат ПП-ДБ.

ПП-ДБ: Возбуда од повторното обединување

Можеби кулминацијата на кампањата „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“ се случи пред нејзиниот почеток, кога двете формации решија да излезат на изборите како коалиција. Во последен момент успеаја да вклучат уште две мали земјоделски партии.

Ентузијазмот за обединувањето беше толку голем што челниците не се воздржаа и се сликаа среде изорено поле одејќи со костуми додека во позадината има трактор и стадо овци. Спонтаните прекори (до презир) кај нивното урбано гласачко тело беа проголтани, особено по социолошките предвидувања дека ПП-ДБ ќе биде првата политичка сила.

Некои од понатамошните визуелни решенија во кампањата на ПП-ДБ, исто така, предизвикаа недоумици.

Митинг нас коалицијата ПП-ДБ

Генерално, коалицијата успеа да го задржи значењето на својата главна порака „Има начин“ – дека е способна да управува со земјата по различен модел од корумпираниот наметнат за време на владеењето на ГЕРБ.

Коалицијата истакна и примери за тоа што е направено за време на нејзиното краткорочно владеење со учество на две други партии. Сепак, главната порака е позитивна, за развојот на државата во иднина. Ова е и тема на програмата за управување, поделена на 18 области. ПП-ДБ продолжува да инсистира на вистински реформи во судството, воведување на еврото, влез во Шенген, трансформација на Бугарија во полноправен евроатлантски сојузник.

Кампањата на ПП-ДБ се одвива во нон-стоп тури низ земјата и странство, како и онлајн настани. Кандидатите-пратеници до гласачите пристигнуваат со посебна книга „Има кој, има како“, во која различни луѓе можат да ги опишат нивните каузи. Идејата е политичарите да ги препознаат овие барања како свои, а оние што ги напишале да се идентификуваат со каузите на ПП-ДБ.

ГЕРБ, Борисов и апокалипсата

ГЕРБ влезе во кампањата со сериозно губење на имиџот откако Владислав Горанов, еден од најблиските луѓе на поранешниот премиер Бојко Борисов и министер за финансии во две негови влади, беше санкциониран од САД според глобалниот закон „Магнитски“ поради значителна корупција.

Се чини дека ова го прави Борисов уште поамбициозен да се позиционира како централна и најважна фигура во партијата. Целата кампања на ГЕРБ всушност се врти околу него. Неговата сеприсутност е знак дека ГЕРБ останува заложник на својот лидер, чие корумпирано владеење е линијата на поделба на неговото толку посакувано заедничко владеење со ПП и ДБ.

ГЕРБ практично води негативна кампања која ја опишува катастрофалната состојба во земјата по владеењето на ПП (тоа заврши во јули 2022 година) и влева неизвесност, страв и паника. Се повикуваат гласачите да гласаат за „Повторно стабилна Бугарија“.

Ден по ден, од сала во сала, Борисов постојано повторува колку е апокалиптична според него состојбата со јавните финансии.

„Уште 1-2 дена ќе молчам за она што го знам“, се закани Борисов на почетокот на неделата и додаде: „Навистина се надевам дека Министерството за финансии ќе ја открие вистинската состојба на буџетот“. Само ден потоа, министерството како по команда излезе со чуден извештај во кој се тврди дека земјата е речиси пред банкрот. Следното утро, министерката за финансии Росица Велкова го откажа стечајот и изјави дека нема опасност од промена на фиксниот курс на левот со еврото.

Бојко Борисов и ГЕРБ водат негативна кампања

Бугарската народна банка веднаш ги оцени изјавите на Велкова како „некомпетентни и неодговорни“, кои заедно со нејзините признанија за нејзиниот лажен извештај за банкрот, се покажаа како сериозен автогол на ГЕРБ.

Ова, се разбира, тешко дека ќе го посрамоти Бојко Борисов.

До пред 2 години правеше „тури“ низ земјава во својство на премиер, но тоа го правеше од неговиот познат џип. Сега го гледаме во сали полни со партиски симпатизери.

Самите настани се одвиваат по строго дефинирана церемонија – на почетокот сите присутни стануваат и аплаудираат, а Борисов се преобразува во улога на борач пред натпревар. Се појавува, поминува низ салата и излегува на подиумот на звуците на истата песна – „Eye of the Tiger“. Следува дежурното предавање за лошото наследство на ПП и ДБ за разлика од доброто управување на ГЕРБ пред тоа.

Никој не сака со ДПС поради Пеевски

ДПС е партијата со која другите не сакаат не само да коалицираат, туку немаат ништо заедничко.

А причината за ова е добро позната. ДПС значи Ахмет Доган, Делјан Пеевски, корупција. Но, ДПС сè уште ги игнорира наодите на американските (а сега и британските) власти за соучесништво на Пеевски во „значајна корупција“. Истакнатиот политичар од ДПС повторно ќе влезе во парламентот. ДПС и натаму дава конструктивни пораки за дијалог и е подготвена да учествува во идната коалициска влада. А ова е уште понереално – поради Пеевски.

БСП и Преродба во про-Путин фронтот

Преродба реши да го прошири своето влијание, комбинирајќи ја изборната кампања со собирање потписи за референдум за одложување на воведувањето на еврото. Всушност, ова е и темата што доминира во партиската кампања.

Заедно со расправијата против еврото и Европа, Преродба е посветена на каузата на Путиновата Русија, а сите нејзини официјални и неофицијални профили на социјалните мрежи се плодна почва за проруски теории на заговор и дезинформации.

БСП одлучи дека е време за нова улога. Традиционалните социјални прашања, како што се барањата за плафон за цените на храната, зголемувањето на пензиите и приходите, овојпат се засенети од анти-родовата кампања.

Под водство на Корнелија Нинова, БСП со години се врти кон конзервативната и националистичка ниша на формации како Преродба. Сега партијата ја погоди целта со организирање референдум за „недозволување родова идеологија во училиштата“.

БСП, исто така, цврсто го држи про-Путин фронтот, вклучувајќи ја и одбраната на споменикот на советската армија од неговото евентуално преместување.

Со сите овие појави, на Нинова може да ѝ се честита што ги надмина најлудите соништа на политичките противници на БСП и на внатрепартиската опозиција, бидејќи поддршката падна на околу 7 отсто според анкетите, најниска од постоењето на партијата до денес. (Медиапул)