Избори во Бразил: Болсонаро се покажа изненадувачки силен, ќе има втор круг

Наспроти сите анкети сегашниот крајнодесничарски претседател го запре предизвикувачот, левичарот Инасио Лула да Силва, да победи уште во првиот круг


Жаир Болсонаро бара уште еден мандат

 

РИО ДЕ ЖАНЕИРО – Жаир Болсонаро ги надмина анкетите во првиот круг од претседателските избори во Бразил, обезбедувајќи втор круг, што докажува дека екстремно десничарскиот бран на кој јаваше до претседателската функција останува во сила и му дава на светот уште еден пример за анкети кои ја промашуваат трагата.

Анкетите на јавното мислење со најголема доверба покажуваа дека левичарскиот поранешен претседател Луис Инасио Лула да Силва е далеку напред и потенцијално дури и да извојува победа во првиот круг во неделата. Една му даде предност на Да Силва од 14 процентни поени. Но, Болсонаро дојде на само пет поени од Да Силва, со кој ќе се соочи во вториот круг со високи влогови на октомври 30.

Сепак, Да Силва се приближи до целосно мнозинство со 48,4% од гласовите наспроти 43,2% на Болсонаро, според бразилската изборна власт. Девет други кандидати ги поделија останатите.

„Ова е голем пораз за демократскиот центар кој виде дека неговите гласачи мигрираа во Болсонаро“, рече Арилтон Фререс, директор на Институто Опинијао со седиште во Куритиба. „Лула тргнува со предност, но нема да му биде лесно.

Гласањето беше практично ослободено од политичкото насилство од кое многумина се плашеа. Александре де Мораес, судијата на Врховниот суд кој исто така ја води изборната власт, му честиташе на Бразил за „безбедните, мирни, хармонични и мирни“ избори кои ја покажаа неговата демократска зрелост.

Сепак, тензиите остануваат високи, како и влоговите. Изборите ќе одредат дали во земјата ќе се врати левичар на чело на четвртата по големина демократија во светот или ќе го задржи Болсонаро на функцијата уште еден мандат.

Изминатите четири години беа обележани со неговиот запалив говор, тестирање на демократските институции, широко критикувано справување со пандемијата на Ковид-19 и најлошото уништување на шумите на амазонската прашума во последните 15 години. Но, тој изгради посветена база бранејќи ги конзервативните вредности и претставувајќи се себеси дека ја штити нацијата од левичарските политики за кои вели дека ги нарушуваат личните слободи и предизвикуваат економски превирања.

„Разбирам дека постои желба кај населението за промени, но некои промени може да бидат на полошо“, им рече Болсонаро на новинарите по објавувањето на резултатите. Болсонаро постојано тврдеше – без да наведува докази – дека електронските гласачки машини се ранливи на измами, но не го оспори резултатот.

Да Силва е заслужен за изградбата на обемна програма за социјална заштита за време на неговиот мандат од 2003 до 2010 година, која помогна да се соберат десетици милиони во средната класа и забележа пораст на извозот среде глобалниот бум на стоките. Тој е запаметен и по вмешаноста на неговата партија во корупциски скандали и неговите сопствени пресуди, кои подоцна беа поништени од Врховниот суд кој пресуди дека судијата бил пристрасен. Тоа го ослободи од затвор и го отвори патот за неговата претседателска трка.

Многу гласачи очигледно се свртеа кон Болсонаро откако претходно фаворизираа кандидати со мали шанси за победа, според аналитичарите. Тие исто така трчаа полошо од очекуваното.

„Луѓето кои првично гласаа за Симоне Тебет или Чиро Гомес (третото и четвртото место) решија во последен момент да гласаат за Болсонаро“, рече Нара Павао, која предава политички науки на Федералниот универзитет во Пернамбуко.

Резултатот „остава горчлив вкус за левицата, ако се земе предвид што покажаа анкетите“. рече Рафаел Кортез, кој го надгледува политичкиот ризик во консултантската компанија Tendencias Consultoria.

„Многу луѓе беа понесени од лагите што ги пропагираат истражувачките институти“, напиша Болсонаро во понеделникот на својот профил на Твитер. „Сите нивни предвидувања беа погрешни и тие се веќе најголемите губитници на овие избори. Ја победивме таа лага и сега ќе победиме на изборите!“

Инасуио Лула да Силва се надеваше на победа уште во првиот круг

Разликата меѓу Болсонаро и да Силва во првиот круг изнесуваше 6,1 милиони гласови. Тебет и Гомеш заедно заработија 8,5 милиони гласови, а повеќе од 30 милиони луѓе не излегоа на изборите.

Иако Тебет навести дека може да ги повика своите поддржувачи да го поддржат Да Силва, ниту таа, ниту Гомес сè уште не дадоа јасни изјави за тоа кого ќе поддржат на октомври. 30.

Говорејќи по резултатите, Да Силва рече дека е возбуден за уште неколку недели кампања и можноста да се соочи лице в лице со Болсонаро и „да направи споредби помеѓу Бразил што тој го изгради со Бразил што го изградивме за време на нашите администрации“.

„Секогаш мислев дека ќе победиме на овие избори. И јас ви велам дека ќе победиме на овие избори. Ова за нас е само продолжување“, рече Да Силва.

Позитивната ноќ на десницата се прошири на трките за гувернери и конгресни места, особено кандидатите со благослов на Болсонаро. Неговиот поранешен министер за инфраструктура победи во трката за управување со Сао Паоло. Гувернерот на Рио де Жанеиро, сојузник, го победи својот противник.

Серхио Моро, поранешниот судија кој привремено го затвори Да Силва и беше поранешен министер за правда на Болсонаро, им пркосеше на анкетите и освои место во Сенатот.

Либералната партија на Болсонаро ќе ја надмине Работничката партија на Да Силва и ќе стане најголема во Сенатот и Долниот дом.

Меѓу неговите победници беа поранешниот министер за здравство на Болсонаро, генерал кој го надгледуваше проблематичното управување со пандемијата, и неговиот поранешен министер за животна средина, кој поднесе оставка поради истрагата за тоа дали помогнал во извозот на нелегално исечено дрво во Амазон.

„Екстремната десница покажа голема издржливост во претседателските и во државните трки“, рече Карлос Мело, професор по политички науки на Универзитетот Инспер во Сао Паоло.

Болсонаро им рече на новинарите дека настапот на неговата партија во Конгресот може да донесе нови одобрувања пред 30 октомври, додека другите партии склучуваат сојузи во замена за поддршка во вториот круг.

„Бразил е многу пополаризиран отколку што мислеа многу луѓе, а владеењето ќе биде тешко за кој и да победи“, рече Брајан Винтер, потпретседател за политика во Американското друштво/Советот на Америка. „Мислам дека следните неколку недели ќе ја оптоварат бразилската демократија додека овие двајца луѓе се борат против неа. Очекувајте грда трка која ќе остави лузни“. (АП)