Иванишевиќ меѓу номинираните за влез во Куќата на славните

САД – Хрватот Горан Иванишевиќ, поранешен шампион на „Вимблдон“ кој освои два олимписки бронзени медали, е меѓу четворицата номинирани за влекување во меѓународната тениска Куќа на славните.

Шпанската легенда Кончита Мартинез, двократна шампионка на „Ролан Гарос“, двојниот шампион Серхи Брухера и специјалистот за двојки, Јонас Бјоркман, се другите номинирани, објавени денеска.

Иванишевиќ, познат по своите моќни сервиси, беше рангиран на број 125 на Светската АТП листа во 2001 година, кога во тоа време доби „вајлд-карта“ за „Вимблдон“.

Хрватскиот гигант ги искористи најголем дел од своите шанси, откако на патот до титулата елиминираше тројца играчи, кои беа поранешен или иден број 1 на светот, пред да го совлада Австралиецот Пет Рафтер во последната битка со пет сета. Иванишевиќ, кој останува најниско рангиран играч кој го освоил „Вимблдон“ и единствениот човек што освоил Гренд-слем со „вајлд-карта“, ја грабна бронзата во синглови и двојки на Олимписките игри во Барселона во 1991 година.

Поранешната број 2 во светот, Мартинез пак во својата кариера освои 33 сингл титули, вклучувајќи го и „Вимблдон“ во 1994 година, кога во финалето ја совлада деветкратната шампионка Мартина Навратилова. Шпанката, која мина вкупно 190 недели во првите пет во светот, исто така додаде 13 титули во двојки и три олимписки медали во двојки, додека беше важен член на пет шампионски тимов за „Фед Купот“.

Шпанскиот стручњак за земја, Брухера освои две последователни титули на „Ролан Гарос“ во 1993 и 1994 година, од кои првата дојде против двојниот шампион во Париз, Џим Куриер во финалето, откако заостануваше 0-2 во петтиот сет.

Швеѓанецот Бјоркман забележа девет титули во кариерата и оствари кариерен „Слем“ во двојки. Класата 2020 година ќе биде определена во јануари, со посебна церемонија што ќе се одржи на 18 јули во Куќата на славните во Њупорт, Род Ајленд.