Италија со уште повеќе новозаразени од вчера

Во Италија, во последните 24 часа, регистрирани се рекордни 10.925 нови случаи на зараза со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Ова е втор ден по ред да се бележат највисоки бројки на заразени од почетокот на пандемијата.

Италија, во првиот бран од епидемијата пролетоска, беше најтешко погодена земја во Европа, а по бројот на жртви со 36.427 починати е на второ место по Велика Британија, пренесе Ројтерс.