Италија со нов рекорд заболени – 21.273

Италија пријави нов дневен рекорд со 21.273 новозаразени од коронавирус, покажуваат денешните податоци на тамошното министерство за здравство.

Со тоа, вкупниот број на случаи во Италија сега изнесува 525.782 лица.

Во последните 24 часа починале уште 128 лица, со што вкупниот број на починати од последиците на ковид-19 во земјата се искачи на 37.338.